Mina Balissat (Nagoya – Japonia) organy i Jadwiga Kowalska (Kraków) organy
niedziela, 1 lipca 2007, godz. 17:30
Z przyczyn losowych, w koncercie w dniu 1 lipca weźmie udział tylko Jadwiga Kowalska ze zmienionym, niż to wcześniej było podawane, programem.
Program aktualny koncertu:
Tabulatura Jana z Lublina (1540)
-Cztery tańce
Nr 11 Rex
Nr 13 (bez tytułu)
Nr 30 Ad novem saltus
Nr 31 Hayduczky
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
-Fantasia in a
Samuel Scheidt (1587-1654)
-Echo ad manuale duplex, forte et lene SSWV 128
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
-Chorał O Lamm Gottes, unschuldig BWV 656
-Chorał Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
-Toccata i fuga d-moll BWV 538
Marian Sawa (1937-2005)
-Jutrznia
Mina Balissat pochodzi z Nagoya w Japonii. W 1993 roku ukończyła, otrzymując najwyższą ocenę "Premier Prix", klasę wirtuozowską, pod kierunkiem profesora Jean-François Voucher, w Konserwatorium w Lozannie w Szwajcarii. Pracowała pod kierunkiem profesora Bernarda Lagacé w Montrealu w Kanadzie. Po powrocie do Europy doskonaliła swoje umiejętności, w ramach studiów podyplomowych, w Konserwatorium w Lozannie, w klasie profesor Kei Koito, specjalizując się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Konserwatorium ukończyła z najwyższą oceną w roku 1997. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka, m.in. w Szwajcarii, Polsce, na Ukrainie a także w rodzinnej Japonii. W rozległym repertuarze posiada utwory od XVII do XXI wieku. Najczęściej prezentuje utwory kompozytorów niemieckich XVII stulecia oraz twórców współczesnych.
Marek Stefański (Kraków) organy
niedziela, 8 lipca 2007, godz. 17:30
Program:
Dietrich Buxtehude (1637–1707)
-Toccata in F, BuxWV 157
-Passacaglia in d, BuxWV 161
-"Komm, heiliger Geist, Herre Gott" BuxWV 200
-Praeludium in g, BuxWV 149
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
-Choralpraeludium "An Wasserflüssen Babylon" BWV 653b
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
-Sonate VI d-moll op. 65:
- Choral
- Andante sostenuto
- Allegro molto
- Fuge
- Finale
Josef Rheinberger (1839–1901)
-Praeludium, Andante, Introduction und Fuge d-moll, op. 98/157
Marek Stefański naukę gry na organach rozpoczął w Krakowie u profesora Andrzeja Białko. W 1994 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów profesora Joachima Grubicha.
Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej.
Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich festiwali muzyki organowej oraz kościołów i estrad Izraela, Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Szwecji, Danii, Włoszech, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Mołdawii, Ekwadoru, USA.
Marek Stefański jest propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz wielu rozgłośni zagranicznych, jak również dla wytwórni fonograficznej "DUX" (dziewięć płyt CD). Obok intensywnej solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje kilkanaście recitali organowych. Od roku 1999 pracuje również w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi klasę Organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej.
Roman Perucki (Gdynia) organy i Maria Perucka (Gdynia) skrzypce
niedziela, 15 lipca 2007, godz. 17:30
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
-I Sonata f-moll
-Allegro moderato e serioso
-Adagio
-Andante recitative
-Allegro assai vivace
Tabulatura oliwska ca 1619 Anonim
-Chorea
Joseph Bonnet (1884–1944)
-Variations de concert
Dietrich Buxtehude (1637–1707)
-Passacaglia in d
Jan Fryderyk Haendel (1685–1759)
-Sonata A-dur
Adagio, Allegro, Largo, Allegro
Jean Langlais (1907–1991)
-Hommage á Frescobaldi
Elevation, Communion
Tomasso Vitali (1663–1745)
-Chaconne na skrzypce i organy
Roman Perucki jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie profesora Leona Batora (1986). Od roku 1984 jest zatrudniony w gdańskiej Akademii Muzycznej. W latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych, a od roku 1999 profesorem tejże uczelni. Roman Perucki jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej,
Jest jurorem, m.in.: Międzynarodowych Konkursów Organowych w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), Paryżu, a także w Petersburgu (2005). Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych. Ma na swoim koncie 28 płyt, w tym jedną platynową i dwie złote. Płyta "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina została uznana przez "Ruch Muzyczny" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody "Fryderyka". Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie "Pro eclessia et Pontifice". W roku 2005 uzyskał złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.
W swoim dorobku ma ponad 2000 recitali. W 2005 roku grał, m.in.: w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli.
Maria Perucka jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec profesora Henryka Keszkowskiego. Przez wiele lat była koncertmistrzem Zespołu Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis". Występowała z orkiestrą Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej, ponadto wraz z Kwartetem Smyczkowym koncertowała w całej Polsce, w Niemczech, Finlandii, Norwegii i we Włoszech. Wielokrotne brała udział w konkursach muzyki kameralnej. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986 roku. Prowadzi klasę skrzypiec w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni.
Natascha Reich (Wiedeń – Austria) organy
niedziela, 22 lipca 2007, godz. 17:30
Program:
Paul Hofhaimer (1459–1537)
-Salve regina
Salve regina – Ad te clamavus – Eya ergo – Nobis post hoc – O clemens – O dulcis Maria
Wolfgang Amadeusz Mozart (1735–1791)
-Fantasie f-Moll, KV 594
Egon Wellesz (1885–1974)
-Teile der Partita in honorem J.S. Bach
Fantasia – Gigue – Sarabande
Robert Fuchs (1847–1927)
-Variationen cis-Moll über ein Originalthema
Natascha Reich ukończyła studia w klasie organów u Rudolfa Scholza i Martina Haselböcka w Wiedniu oraz Theo Jellema w Holandii, u którego studiowała również w klasie klawesynu. Od 1997 roku bierze udział w kursach mistrzowskich, m.in.: w Stift Altenburg w Austrii, Tonhalle w Zurychu, ST.Eustache w Paryżu, prowadzonych, m.in. przez L. Lohmanna, M. Sandera, G. Maiera, M. Haselböcka i E. Ullmana. Artystka prowadzi aktywną działalność pedagogiczną i koncertową, dokonuje licznych nagrań dla radia i telewizji oraz nagrań płytowych. Jest autorką projektu "Orgeln Begreifen" ("Zrozumieć organy").
Organizatorzy:
-Oświęcimskie Centrum Kultury
-Parafia św. Maksymiliana
Koncerty:
-Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu, pl. Maksymiliana 2
Patroni medialni:
-TVP Kraków
-Radio Kraków
-Telewizja Oświęcim
-Głos Ziemi Oświęcimskiej
-Gazeta Krakowska
-portal regionalny www.oswiecimskie24.pl
Wstęp na koncerty wolny