Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Audiencja II - spektakl w wykonaniu M. Grabowskiego

od: 30.11.2019 do: 30.11.2019

30 listopada 2019 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl, w reżyserii i wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, pt. "Audiencja II".

"Audiencja II" to legendarny monodram - w 2019 roku obchodzący swoje pięćdziesięciolecie - utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa publiczność, przekształcający się w "teatr w teatrze" - trzymająca w napięciu "komedia" w wykonaniu teatralnego wirtuoza Mikołaja Grabowskiego!

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce - z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu - aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości - bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami!

To także rzadka okazja do zobaczenia w akcji aktora, reżysera, dyrektora wielu znakomitych scen w Polsce - Mikołaja Grabowskiego, który jako pierwszy się podjął próby zainscenizowania i zagrania "Audiencji II". Monodram od swojej premiery w 1969 roku nieustannie bawi polską i zagraniczną publiczność. Był grany m.in. w Iranie przed cesarzową Farah Dibą Pahlavi, a także na festiwalach w Meksyku, Holandii, Belgii, Danii, Niemczech.

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny - dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Swoją przygodę z kompozycją rozpoczął w wieku 17 lat i jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela muzycznej awangardy, a jako muzykolog uważany jest za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. Pisaniem zajął się prawie o dekadę później - już jako dojrzały twórca - a jego pierwsza sztuka teatralna datowana jest na rok 1955. Od tego czasu napisał ponad czterdzieści utworów teatralnych. Najbardziej znane - nie tylko w Polsce, ale również na świecie - to: "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów".

Audiencja II

tekst: Bogusław Schaeffer
reżyseria: Mikołaj Grabowski
oprawa plastyczna: Mikołaj Grabowski
wykonawcy: Mikołaj Grabowski
prapremiera w krakowskim BWA: czerwiec 1969
premiera w krakowskim Teatrze STU: 19 lutego 1988
czas: 70 minut

Przed dokonaniem rezerwacji i zakupu biletów prosimy o zapoznanie się z regulaminami.
Rezerwacja i zakup biletów jest akceptacją niniejszych regulaminów.

Rezerwacje niewykupione w wyznaczonym terminie będą anulowane.

Regulamin rezerwacji i zakupu biletów w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Regulamin internetowej sprzedaży biletów przez Oświęcimskie Centrum Kultury.


bilety: 45 zł


fot. z prywatnego archiwum Mikołaja Grabowskiego (źródło Eskander)


Zima i wiosna w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza od stycznia 2020 roku na wydarzenia artystyczne - koncerty, spektakle i programy kabaretowe. Prezentujemy wybrane imprezy zaplanowane od stycznia do maja. Informacje o kolejnych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie. ...czytaj więcej...
listopad 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)