Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

George & Ira Gershwin z Teatru Żydowskiego

od: do:

2 czerwca 2020 roku o godzinie 20:00 rozpocznie się, w ramach akcji #TeatrZydowskiwDomu i #TeatrwDomu, z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, transmisja spektaklu, oparta na piosenkach braci Gershwinów, w reżyserii Jana Szurmieja, pt. „George & Ira Gershwin”.

Zakazana whisky, strzelaniny pod oknami i afery kończące się samobójstwami – wokół na parkietach króluje swing, i choć niełatwo było przeżyć kolejny dzień, panowie w smokingach, panie w wymyślnych toaletach...

„George & Ira Gershwin” to nie tylko muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To przede wszystkim opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta. Utwory pochodzące z różnych musicali i opery „Porgy and Bess” są tworzywem dynamicznej opowieści, która jak każdy związek damsko-męski wiedzie od wzajemnego zauroczenia i euforii do burzliwych kłótni, rozstań, ucieczek i powrotów. A wszystko dzieje się w latach 20. i 30. XX wieku w Nowym Jorku, w epoce swingu, w czasach świetności słynnego gangstera Al Capone, na tle rozświetlonego nocą Brooklyńskiego mostu. Rozpalone zmysły bohaterów wyrażone między innymi w utworach takich jak „It Ain't Necessarily So”, „Just Another Rumba” czy „But not For Me”. Będzie improwizacja, będzie blues i łagodny jazz z domieszką kabaretu i czystej rozrywki. Będzie wreszcie wyśniona muza George'a Gershwina raz jako trzpiotka pragnąca sławy, to znów szansonistka z aspiracjami, innym razem melancholijna dama i kusicielka rozpalająca zmysły facetów. 

Scenariusz widowiska oparty został na nowych tłumaczeniach utworów autorstwa Andrzeja Ozgi. Piosenki braci Gershwinów, których żydowskie korzenie wywodzą się z rodziny Gershowitzów, usłyszymy w nowoczesnych aranżacjach Marcina Partyki.

scenariusz, reżyseria, choreografia: Jan Szurmiej
polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga
kierownictwo muzyczne, aranżacje: Marcin Partyka
scenografia, kostiumy: Ewa Łaniecka
korepetytor wokalny: Michał Salamon
asystent reżysera: Izabella Rzeszowska
obsada: Piotr Chomik, Marcin Błaszak, Izabella Rzeszowska
premiera: 26.05.2017
czas trwania: 60 minut

„George & Ira Gershwin” | spektakl dostępny do godziny 23:00


fot. Andrzej Wencel


„Jak w przedwojennym kabarecie”

4 czerwca maja 2020 roku o godzinie 20:00 rozpocznie się, w ramach akcji #TeatrZydowskiwDomu i #TeatrwDomu, z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, transmisja trzeciego z cyklu spotkań, podczas którego zostanie przybliżana twórczość kabaretowa wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów, pn. „Jak w przedwojennym kabarecie”.

Program kolejnego odcinka cyklu wypełnią utwory Juliana Tuwima, Konrada Toma, Jerzego Jurandota i Leona Luskino, które wykonają: Monika Chrząstowska, Barbara Szeliga, Henryk Rajfer, Wojciech Wiliński i Marek Węglarski.

„Jak w przedwojennym kabarecie” | program dostępny do godziny 23:00
„Lechaim na Próżnej”

5 czerwca 2020 roku o godzinie 20:00 rozpocznie się, w ramach akcji #TeatrZydowskiwDomu i #TeatrwDomu, z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, transmisja koncertu finałowego VI Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” z 2009 roku, w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, pt. „Lechaim na Próżnej”.

Wielkie plenerowe widowisko, zamykające VI Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, święto piosenki, tańca i humoru, przywracające kolorowe i pełne życia żydowskie uliczki z początku ubiegłego wieku. Na wyróżnienie zasługuje m.in. występ Janusza Tencera, który zaśpiewał wzruszającą piosenkę „Skrzypek gra”, a także Izabella Rzeszowska („Taki był świat”) i Monika Chrząstowska („Jidysze Monia”).

scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, Szymon Szurmiej
scenografia: Ewa Łaniecka
kostiumy: Marta Grudzińska
kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
choreografia: Mariusz Bach, Tadeusz Wiśniewski
wykonawcy: Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Małgorzata Majewska, Magdalena Majsterkowicz, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Agata Sierecka, Monika Soszka, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Rafał Dajbor, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakow, Ryszard Kluge, Jan Prochyra, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Szymon Szurmiej, Janusz Tencer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski, Kameralny Chór Akademii Wilanowskiej

„Lechaim na Próżnej” | koncert dostępny do godz. 23:00odbyło się:

„Komedianci”
reżyseria: Szymon Szurmiej

„Golem”
reżyseria: Maja Kleczewska

„Spotkanie z piosenką żydowską”
wieczór pierwszy

„Historie Ocalałych”
świadectwa ocalałych z Holokaustu w 77. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

„Mazl Tov”
reżyseria: Gołda Tencer

„Dybuk”
reżyseria: Stefan Szlachtycz

„Rejwach”
reżyseria: Andrzej Krakowski

„Gwiazdy na dachu”
reżyseria: Szymon Szurmiej

„Proszę bardzo”
reżyseria: Wiktor Rubin

„Jak w przedwojennym kabarecie”, cz. 1
spotkanie z kabaretem

„Kibice”
reżyseria: Michał Buszewicz

„Mazl Tov”
reżyseria: Gołda Tencer

„Nic darowane”
koncert poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej

„Rodzynki z migdałami”
reżyseria: Gołda Tencer

„Jak w przedwojennym kabarecie”, cz. 2
spotkanie z kabaretem

„Szlemiel”
opowieści w wykonaniu Ernestyny Winnickiej

Benefis Gołdy Tencer
reżyseria: Krzysztof Jasiński

„Rodzynki z migdałami, cz. 2
reżyseria: Anna Rozenfeld

„Spotkanie z piosenką żydowską”
wieczór trzeciCzy wiesz, że... Witold Kaczanowski (Wit Leszek Kaczanowski | Witold-K) - absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - jest wybitnym polskim artystą - malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem wykonanej w latach 1959-1961 wielkiej kompozycji malarskiej na sklepieniu sali widowiskowej...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)