Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Botticelli. Piekło

od: do:

30 października 2017 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury został zaprezentowany, z cyklu "Art Beats - wielka sztuka Renesansu i Baroku", film dokumentalny - będący podróżą do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła - pt. "Botticelli. Piekło".

"Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją."
Dante, "Boska Komedia", Pieśń III

Film jest podróżą do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna - autora powieści "Inferno" i Rona Howarda - reżysera filmu, na podstawie tego książkowego bestseleru. Filmowe śledztwo dopełniające tamte dzieła popkultury postanowił przeprowadzić pisarz i reżyser Ralph Loop w takich miejscach, jak Galeria Uffizi we Florencji, Biblioteka Watykańska, Londyn, Berlin i niziny Szkocji.

Przez stulecia "Mapa Piekła" ("Inferno") stworzona przez Sandro Botticellego - na podstawie poematu Dantego - leżała zamknięta w skarbcu Watykanu. Ale co skłoniło florenckiego mistrza, jednego z najsłynniejszych reprezentantów sztuki renesansu, znanego z obrazów takich jak "Narodziny Wenus" i "Wiosna" do rysowania piekielnych kręgów tak, jak je opisywał poeta Dante Alighieri? Jaka jest tajemnica tego wyjątkowego dzieła sztuki? W jaki sposób ujawnia ono mniej znaną, ciemniejszą stronę samego Botticellego?

Botticelli przeniósł opisy Dantego na 102 drobiazgowe rysunki. Głównym z nich jest "Mapa Piekła" - rodzaj przewodnika przez piekło z jego różnymi poziomami (kręgi piekielne są usytuowane nie tylko jeden wewnątrz drugiego, ale też jeden niżej od drugiego), fascynującymi i jednocześnie okrutnymi obrazami kar i tortur, jakim poddawani są grzesznicy.

Pisarz i reżyser Ralph Loop stworzył film, który przybliża do Botticellego - zarówno do człowieka, jak i artysty. Film powstał we wnętrzach Watykanu w Rzymie, we Florencji, Londynie, Berlinie i Szkocji latem 2016 roku. Sama "Mapa Piekła" została poddana digitalizacji z wykorzystaniem skanera o wysokiej rozdzielczości, co pozwoliło dostrzec szczegóły wcześniej niewidoczne gołym okiem.

wersja językowa: napisy
czas trwania: 96 minut"Art Beats – wielka sztuka Renesansu i Baroku" to cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej - malarstwa, rzeźby i architektury.

opis niedostepny
opis niedostepny


Zima i wiosna w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza od stycznia 2020 roku na wydarzenia artystyczne - koncerty, spektakle i programy kabaretowe. Prezentujemy wybrane imprezy zaplanowane od stycznia do maja. Informacje o kolejnych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie. 28...czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)