Śniegowa kula - zabawy plastyczne dla dzieci online Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza, od 29 stycznia 2021 roku , dzieci w wieku 4+ , razem z opiekunami, na zabawy plastyczne rozwijające wyobraźnię i umiejętności manualne, z cyklu "Razem z mamą, razem z tatą... babcią, dziadkiem, ciocią" , pn. "Śniegowa kula" . Do...czytaj więcej...
29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wesprzyj już dzisiaj eSkarbonkę
31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . "Finał z głową"
- to hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja będzie się
skupiać na zakupie sprzętu dla ...czytaj więcej...
Cabo Verde - wyspy szczęśliwe czy wyspy leniwe? - Spotkanie przy globusie z Antkiem w podróży online
21 stycznia 2021 roku odbyło się dwudzieste ósme - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - online , w formie transmisji na Facebooku Oświęcimskiego Centrum Kultury - spotkanie z Antkiem w podróży - pt. "Cabo Verde - wyspy szczęśliwe czy wyspy leniwe?" . ...czytaj więcej...
Spotkania z fantastyką w czasie ferii i po feriach
W
czasie ferii zimowych 2021 - jak również po ich zakończeniu - zapraszamy młodzież 15+ i dorosłych na discordowy
kanał działającego w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskiego Klubu Fantastyki . To okazja by
na czatach tematycznych i kanałach głosowych podyskutować na tematy...czytaj więcej...
Mapa myśli - co to jest? Co o niej warto wiedzieć? Jak ją stworzyć?
Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza 13 lutego 2021 roku o godzinie 11:00 na wykład Mileny Maszewskiej - online w formie transmisji na profilu Facebook OCK - w ramach Oświęcimskiego Uniwersytetu Dziecięcego , adresowany do dzieci w wieku 6-12 lat, pt. "Mapa myśli - co to jest?...czytaj więcej...
Naddniestrze dla początkujących - podróż do państwa nieuznawanego - Spotkanie przy globusie z Bartkiem Dziwakiem
18 lutego 2021 roku o godzinie 18:00 odbędzie się dwudzieste dziewiąte - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - online , w formie transmisji na Facebooku Oświęcimskiego Centrum Kultury - spotkanie z Bartkiem Dziwakiem - pt. "Naddniestrze dla początkujących...czytaj więcej...
Wolontariusz Roku 2020
Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy , obchodząca w 2020 roku jubileusz 10-lecia działalności, oraz Powiat Oświęcimski zorganizowały konkurs i plebiscyt "Wolontariusz Roku 2020" . W plebiscycie internetowym głosować można było do 15 grudnia, natomiast 17 grudnia - spośród...czytaj więcej...
Koncert Urodziny Jacka Cygana na BIS
„Jaka róża, taki cierń”, „Łatwopalni”, „Dotyk”, „Czas nas uczy pogody”
czy „Pokolenie” to tylko kilka utworów z kanonu polskiej muzyki, które
łączy osoba Jacka Cygana . Poeta, pisarz i autor tekstów kultowych
piosenek obchodził...czytaj więcej...
REKOMENDACJEZAPRASZAMY DO KINAINFORMACJESZUKAJ W SERWISIE
W dniach od 1 października do 6 listopada 2020 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była poplenerowa wystawa XIII Ogólnopolskiego Pleneru "Ceramiczne dialogi", dla nauczycieli szkół plastycznych, organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.
Wystawę obejrzeć można online | film na końcu tekstu.
Od 2001 roku w pracowniach Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu odbywają się cyklicznie ogólnopolskie plenery adresowane do nauczycieli rzeźby i ceramiki ze szkół plastycznych pn. "Ceramiczne dialogi".
W XIII edycji pleneru w 2019 roku uczestniczyli artyści z Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Tychów, Sosnowca, Radomia, Bochni i Nowego Wiśnicza.
autorzy prac: Beata Będkowska-Salbert, Krzysztof Brzuzan, Anna Hass-Brzuzan, Wojciech Hyży, Urszula Kaczmarczyk, Agnieszka Karecka, Danuta Kurdziel-Kasprzyk, Henryk Kopańczyk, Paulina Kobiela, Sławomir Nitendel, Mirosław Rekieć, Andrzej Strach, Barbara Studziżba, Jacek Michał Szpak, Monika Tohl, Michał Wąsacz.
Artyści-pedagodzy uczestniczący w plenerze to osoby o różnym doświadczeniu. Jedni to debiutanci stawiający pierwsze kroki w materii ceramiki, inni to twórcy z dużym doświadczeniem.
Plener stworzył im doskonałe warunki do twórczej konfrontacji i wymiany doświadczeń. Wszyscy oni realizowali indywidualne programy twórcze wykorzystując zróżnicowane właściwości gliny, posługiwali się różnorodnymi technikami zdobniczymi w tym efektownymi szkliwami, które nadawały niepowtarzalny wygląd ich pracom. Tak szerokie możliwości powodują, że wielu artystów sięga po glinę z dużym upodobaniem.
Tworzywo ceramiczne towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest dla artystów materiałem, z którego tworzą przedmioty użytkowe i dekoracyjne, a także dzieła unikatowe, rzeźbiarskie, o ogromnej rozmaitości form od niewielkich po monumentalne, od podkreślających charakter tworzywa po zaprzeczających materiałowi, z którego powstają.
Z masy ceramicznej można praktycznie zrobić wszystko. Można uwydatnić jej miękkość i plastyczność, jak i stworzyć złudzenie innego materiału poprzez odpowiednie uformowanie i użycie koloru. Praca z gliną wymaga pewnej dyscypliny technicznej i doświadczenia, ale i tak efekt nie zawsze da się dokładnie przewidzieć.
Dlatego każdy twórca oczekuje z niecierpliwością otwarcia pieca. Chce się bowiem jak najszybciej przekonać czy jego realizacja wygląda zgodnie z zamierzeniem, czy niemile się rozczaruje, czy też będzie pozytywnie zaskoczony.
Można powiedzieć, że ceramika to współpraca człowieka z czterema żywiołami. Sama glina to przecież rodzaj ziemi, która staje się plastyczna dzięki wodzie. Powietrze potrzebne jest, aby glina wyschła i nadany ręką człowieka kształt się zachował. Konieczne jest jeszcze działanie ognia, aby ostateczny wygląd ceramicznego dzieła został utrwalony.
W ramach pleneru odbył się panel dyskusyjny na temat powiązania koloru z formą ceramiczną. Wszyscy w konkluzji zgodzili się co do faktu, że kolor w ceramice jest bardzo ważny. Konieczne jest zatem staranne i przemyślane jego użycie, aby doskonale współdziałał z formą dzieła. Zaprezentowany przez komisarza pleneru Henryka Kopańczyka bogaty zestaw próbek szkliw, angob, barwników i farb ceramicznych umożliwił twórcom dobranie odpowiedniej kolorystyki do charakteru ich prac.
Plener się zakończył - dialog pozostał.
Po rozmowach i dyskusjach artystów, po ich wewnętrznym dialogu twórca - materia - dzieło przyszedł czas na dialog z publicznością, która mamy nadzieję zaszczyci wernisaże, finisaże i wystawy prac powstałych w trakcie XIII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego "Ceramiczne dialogi" w Nowym Wiśniczu w 2019 roku.
komisarz pleneru: Henryk Kopańczyk uczestnik pleneru: Agnieszka Karecka
Wydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury
Z powodu obowiązujących w Polsce ograniczeń ( aktualne zasady i ograniczenia ) przesuwa się, na czas nieokreślony, termin wznowienia sprzedaży biletów na wydarzenia przeniesione z 2020 roku i uruchomienia sprzedaży biletów na wydarzenia premierowe 2021 roku, które zostaną ogłoszone w...czytaj więcej...