Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Dom i Legendnik

od: do:

W dniach od 25 sierpnia do 18 września 2016 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowane były dwie wystawy fotograficzne - Joanny Bąk pt. "Dom" oraz prac powstałych podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Bąk i Tomka Sikorę pt. "Legendnik".

Joanna Bąk
"Dom"
to opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, o próbie powrotu do korzeni, do utraconych mitycznych przestrzeni dzieciństwa. To także symboliczne budowanie domu w obrębie zapamiętanych miejsc pierwszych, pokazane poprzez realną podróż z drzwiami i oknem pochodzącymi z około stuletniego, drewnianego domu dziadków autorki, przez który przetoczyło się już kilka pokoleń. Fotografie jako świadectwo podróży do świata z przeszłości obejmującego wówczas jedynie najbliższą okolicę, są odpowiedzią na poszukiwanie domu podejmowane przez młodych ludzi zagubionych we współczesnej rzeczywistości - znacznie większej niż kiedyś, obcej i nieoswajalnej.

Joanna Bąk & Tomek Sikora
"Legendnik"
- fotografie zostały stworzone pod okiem Tomka Sikory i Joanny Bąk przez młodzież z Małopolski, w tym z Jodłówki Tuchowskiej, Tuchowa, Olszyn, Tarnowa i z Domu Dziecka "Promyk" w Rzuchowej. Zdjęcia pełne barwnych scen, często wyimaginowanych sytuacji, leżących gdzieś na pograniczu fantazji i absurdu wykreowały niepowtarzalny klimat cyklu układający się w narracyjną opowieść o nas samych. Efektem wspólnych działań artystów z dziećmi i młodzieżą są zarówno fotografie, książka "Legendnik" oraz video.

Oba projekty były realizowane w ramach nagrody "Ars Quaerendi" przyznanej przyznanej Joannie Bąk i jej mistrzowi - Tomkowi Sikorze - za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Joanna Bąk – absolwentka filologii polskiej z edytorstwem i komunikacją medialną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, studium dziennikarskiego, studiów podyplomowych z zakresu technologii multimedialnych i grafiki komputerowej oraz fotografii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Krakowa. Jest autorką książki poetycko-fotograficznej "Pan tu nie leżał" oraz tomiku "Pomiędzy", tekstów poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich publikowanych, m.in. w "Formacie", "Dzienniku Polskim", "Akancie", "Fragile", "Gazecie Kulturalnej". Laureatką licznych konkursów - otrzymała, m.in. Nagrodę "Ars Quaerendi" przyznaną w duecie z Tomkiem Sikorą, tytuł Honorowego Laureata Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego FAMA z dziedziny fotografii, nominację w plebiscycie 7. Nadziei Miasta Krakowa, literacką przepustkę "Zwierciadła". Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych. Jedna z nich pt. "Tamten świat" towarzyszyła spotkaniu "Dorwać Mistrza" z noblistą Mario Vargasem Llosą. Zajmuje się także działaniami w przestrzeni miejskiej, prowadzi warsztaty interdyscyplinarne. Jest założycielką agencji fotograficznej Pictures.

Tomek Sikora – doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla agencji reklamowych. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 65 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Jest autorem międzynarodowych kampanii reklamowych, m.in. dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku wraz z Andrzejem Świetlikiem powołał do życia Galerię Bezdomną promującą fotografię niezależną w wielu krajach. W 2009 roku nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album "Tomek Sikora światłoczuły" zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot. Od wielu lat angażuje się w pracę warsztatową i dydaktyczną. Efektem współpracy z młodymi fotografami są zdjęcia zamieszczone w książce "Bajkonurki", czy ilustracje do cyklu wierszy Renaty Plagi "Na dobry początek".


Zima i wiosna w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza od stycznia 2020 roku na wydarzenia artystyczne - koncerty, spektakle i programy kabaretowe. Prezentujemy wybrane imprezy zaplanowane od stycznia do maja. Informacje o kolejnych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie. 28...czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)