Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Dreszcze | klasyka polskiego kina

od: do:

Film odsłania problemy dzieciństwa w epoce komunizmu.

Świat pełen podziałów i różnic poglądowych, walki o władzę i nienawiści widzimy oczami dorastających dzieci.

Główny bohater – trzynastoletni Tomek jest świadkiem brutalnego aresztowania ojca przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Niedługo po tym trafia na elitarny kilkutygodniowy szkoleniowy obóz harcerski. Początkowo za wszelką cenę stara się być wierny swoim przekonaniom wyniesionym z rodzinnego domu. Fanatyczna druhna – kierowniczka obozu i rówieśnicy – starają się wywrzeć na chłopcu silny wpływ, pokazując mu jedyne słuszne poglądy i nękając za jakiekolwiek próby oporu.

Chłopcem szargają wątpliwości i światopoglądowe wahania i... rośnie w nim fascynacja komunistyczną propagandą.

„Chciałem stworzyć coś w rodzaju portretu mojego pokolenia. Okres stalinowski pozostawił na wielu z nas głęboki ślad wewnętrzny. Jednak zależało mi, aby „Dreszcze” nie były wyłącznie filmem politycznym.

Moim głównym zamiarem było zrobienie utworu o dzieciństwie – moim i moich rówieśników – z całym bagażem doświadczeń, jakie wiązały się z tym okresem” – mówił Wojciech Marczewski w magazynie „Ekrany” w 1981 roku.

produkcja: Polska 1981
gatunek: dramat
czas trwania: 102 minuty
reżyseria: Wojciech Marczewski
scenariusz: Wojciech Marczewski
zdjęcia: Jerzy Zieliński
muzyka: Andrzej Trzaskowski
obsada: Tomasz Hudziec, Teresa Marczewska, Marek Kondrat, Zdzisław Wardejn, Władysław Kowalski, Jerzy Bińczycki, Bogdan Koca

„Dreszcze”

Czas na bajeczkę - kącik literacki dla dzieci Czas na bajeczkę to spotkanie z literaturą adresowane do młodszych i nieco starszych dzieci. Zapraszamy do kącika literackiego Oświęcimskiego Centrum Kultury, w którym  - przez czas waszego pobytu w domu - będziemy prezentowali utwory, dzięki którym dzieci przeżyją przygody ze znanymi...czytaj więcej...
maj 2020
  P W Ś C P S N
18 1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)