Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Ku pokrzepieniu serc - wernisaż

od: 03.05.2018 do: 03.05.2018

3 maja 2018 roku o godzinie 17:00 w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury zostanie otwarta, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w ramach projektu A to Polska właśnie, wystawa ilustracji Artura Gołębiowskiego do Trylogii Henryka Sienkiewicza pt. "Ku pokrzepieniu serc". Wystawa prezentowana będzie do 27 maja.

Artur Gołębiowski - rocznik 1961 - wybitny polski artysta, jeden z kontynuatorów znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji" - w 1987 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplomy w pracowni książki i ilustracji prof. Janusza Stannego i w pracowni malarstwa prof. Teresy Pągowskiej.

Artur Gołębiowski stworzył ilustracje do około 100 książek dla dzieci i młodzieży. Ilustrował bajki, książki popularno-naukowe, fantastykę, klasykę literatury polskiej i światowej. Współpracował z pismami dla dzieci i młodzieży: "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Pentliczek", "Ciuchcia", czasopismami: "Zwierciadło", "Pani domu", "National Geographic".

Zajmuje się również malarstwem i współpracuje z agencjami reklamowymi w Warszawie. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 roku był nominowany do nagrody młodych twórców im. Stanisława Wyspiańskiego za pracę dyplomową - ilustracje do "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza, a w 1994 roku otrzymał Nagrodę Główną w ogólnopolskim konkursie malarskim "50 lat Powstania Warszawskiego". 

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 roku był nominowany do nagrody młodych twórców im. Stanisława Wyspiańskiego za pracę dyplomową - ilustracje do "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza, a w 1994 roku otrzymał Nagrodę Główną w ogólnopolskim konkursie malarskim "50 lat Powstania Warszawskiego". 

"Ilustracja to specyficzna dziedzina sztuki graficznej stanowiąca komentarz do dzieła literackiego. Będąc nierozerwalnie związana z tekstem, narzuca artyście określone rygory i ograniczenia. Dobrą ilustrację cechować powinna swoboda interpretacyjna i umiejętne budowanie nastroju, pobudzające fantazję dziecka i rozwijające jego wrażliwość na sztukę. W tym sensie stanowi ona wstępny etap wychowania plastycznego i formuje przyszłych odbiorców szeroko rozumianej kultury.

Artur Gołębiowski niewątpliwie należy do grona najciekawszych i najbardziej cenionych polskich ilustratorów. Jest uczniem profesora Janusza Stannego i od mistrza przejął niezwykły dar ilustrowania "ponad" tekstem. Ma on rzadki talent odkrywania i "dopowiadania" tego co ukryte między wierszami. Prace Artura cechuje znakomity warsztat. Z jednakową łatwością posługuje się on niezwykle lekką i precyzyjną kreską, jak i swobodnie, niemal spontanicznie kładzioną barwną plamą. Równie chętnie sięga po ołówek, piórko lub pastel czy pędzel, często zresztą łącząc ze sobą te techniki. W efekcie powstają dzieła pełne ekspresji, które bawią i zachwycają.

Artur Gołębiowski to artysta o zjawiskowej wręcz wrażliwości i nieograniczonej wyobraźni surrealisty. Z jednej strony potrafi zachować duszę i ciekawość dziecka z drugiej jest on bardzo uważnym i wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, którą komentuje przy pomocy wielu metafor i symboli. Bliski jest mu język syntezy, lecz nie unika czasem niemal barokowego nagromadzenia szczegółów. Ilustracje Artura charakteryzują się pogodnym nastrojem i ciepłem, czasem trącą dydaktyką. W żaden sposób nie przerażają tu nawet strachy. Nie ociekają też sztuczną słodyczą utrzymaną w "barbianej" lub disnejowskiej stylistyce charakterystycznej dla licencyjnych przedruków i zagranicznych wzorców.

Artysta zaprasza odbiorcę do kreowanego przez siebie świata pełnego rozmaitych emocji i uczuć. Prowadzi grę, w której skłania nas do refleksji i zadumy nad moralnymi i etycznymi normami życia. Stawia pytania o jego sens i rządzące nami prawa. Zachęca również do niczym nieskrępowanych marzeń i smakowania uroków otaczającej nas rzeczywistości. W swoich inspiracjach Artur Gołębiowski sięga zarówno do Biblii i do mitologii, jak i do naszej codzienności. Siłą jego ilustracji jest naturalna chęć prowadzenia dialogu i konieczność dzielenia się z widzem ogromną radością istnienia i tworzenia".

Dariusz PłechaMaciej Maleńczuk Solo 27 kwietnia 2018 roku o godzinie 19:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się koncert Maciej Maleńczuk Solo . W 2018 roku Maciej Maleńczuk, artysta - jak powszechnie wiadomo - nieobliczalny, zabierze swoich fanów w podróż do korzeni - mocnego, szorstkiego i minimalistycznego grania. Tym...czytaj więcej...

dzisiaj

kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
13 1
14 2 3 4 5 6 7 8
15 9 10 11 12 13 14 15
16 16 17 18 19 20 21 22
17 23 24 25 26 27 28 29
18 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)