Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Matthias i Maxime

od: do:

SEANSE ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA

Wielki talent współczesnego kina Xavier Dolan powraca melancholijną love story, która debiutowała w Konkursie Głównym na Festiwalu w Cannes. Kanadyjski reżyser kreśli niezwykle intensywny obraz współczesnych 30-latków - po raz kolejny udowadnia, że ma dobre ucho do dialogów i muzyki, serwując soundtrack, który świetnie uzupełnia historię. To poruszający film o niby prostych, a tak naprawdę skomplikowanych ludzkich wyborach, które bezlitośnie rządzą naszym życiem.

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna.

"Matthias i Maxime" zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Opowiedziany w delikatnych pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Tom Odell, Florence+The Machine, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost.

Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół - piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime'a, po którego twarzy - niczym łza - spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias (Gabriel D’Almeida Fritas) - początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

Dolan jest mistrzem pozornie banalnych scen, w których kryją się sięgające zenitu emocje i rozsadzające rutynę dramaty. Ma doskonały słuch do nastroju i jak nikt czuje ducha czasu. Jego bohaterowie jeszcze pamiętają treść "Harry’ego Pottera" i "Dragon Ball", ale już oglądają "Inwazję barbarzyńców" - kultowy film o grupie wiekowych przyjaciół. Zawieszeni pomiędzy dzieciństwem i dorosłością przeczuwają, że nigdy nie będzie lepszej okazji, żeby ryzykując wszystko, powiedzieć "Kocham".

tytuł oryginalny: Matthias et Maxime
produkcja: Kanada 2019
gatunek: dramat, obyczajowy
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 119 minut
reżyseria: Xavier Dolan
scenariusz: Xavier Dolan
zdjęcia: André Turpin
muzyka: Jean-Michel Blais
obsada: Gabriel D'Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Antoine Pilon, Anne Dorval, Samuel Gauthier, Adib Alkhalidey, Micheline Bernard

9-10.03.2020 godz. 19:30
11-12.03.2020 godz. 17:30
13.03.2020 godz. 20:00


SEANSE ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Ninateka - kultura online film, teatr, opera taniec, muzyka, sztuka bajki, słuchowiska literatura, publicystyka dostępne bezpłatnie na ninateka.pl Codziennie o godz. 20:00 na stronie głównej będą się odbywać pokazy specjalne wybranych fabuł,...czytaj więcej...
marzec 2020
  P W Ś C P S N
09 1
10 2 3 4 5 6 7 8
11 9 10 11 12 13 14 15
12 16 17 18 19 20 21 22
13 23 24 25 26 27 28 29
14 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)