Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka

od: do:

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” jest przedsięwzięciem kulturalnym, o zasięgu międzynarodowym, organizowanym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Patronat nad nim objęła UNICA-Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego afiliowana przy UNESCO.

Po raz pierwszy odbył się w styczniu 1985 i towarzyszył obchodom rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim.

Kolejne spotkanie filmowców odbyło się w 1986 roku. Następne, pod wpływem sugestii uczestników, już co dwa lata. Do 1994 roku impreza miała charakter konkursu ogólnopolskiego. Począwszy od 1996 roku uzupełniona została o konkurs międzynarodowy.

Od pierwszej swej edycji Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” realizuje oczekiwania artystyczne zarówno twórców jak i odbiorców. Jest prestiżowym spotkaniem filmowców-amatorów z Polski i zagranicy, którym bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego...

Celem konkursu organizowanego przez Oświęcimskie Centrum Kultury, wspieranego przez Federację Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, jest kształtowanie postaw miłości i szacunku wobec człowieka, prezentacja w filmowym zapisie tematyki związanej ze wszystkimi aspektami życia człowieka, utrwalanie pamięci o ofiarach zbrodni ludobójstwa. Ponadto przegląd, mieszczącej się w festiwalowej formule, filmowej twórczości amatorskiej, promocja twórczo utalentowanych realizatorów filmowych oraz nagradzanie filmów o szczególnych walorach artystycznych i poznawczych.

Festiwalowe filmy zapisują wiele ludzkich historii. Prezentują wielkie tragedie, małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, poruszają, doprowadzają niejednokrotnie do łez i wywołują autentyczny, szczery śmiech. Niejednokrotnie niepokoją, irytują, wzbudzają skrajne emocje. Nie pozwalają pozostać obojętnym.

Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, życie godne, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu jednostki. Ukazują prawdę czasu, prawdę wyznaczającą rolę do spełnienia dla każdego z nas, którego odwiecznym dążeniem jest poszukiwanie świata pięknego i szczęśliwego.

Świat może być pięknym i szczęśliwym. Trzeba tylko starać się odpowiednio na niego spojrzeć, by odnaleźć to, co stanowi o jego urodzie.

Festiwalowe filmy próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem, z naturą. Piękno przeciwstawione brzydocie, utożsamianej ze złem, obojętnością, nienawiścią i tym wszystkim, co niszczy niewinność dziecięcą w postrzeganiu zjawisk nas otaczających.

Festiwalowe filmy są prawdziwe i piękne. Tłumaczą to, co jest najistotniejszego w życiu człowieka. Łączą troskę o jego kondycję we współczesnym świecie z próbą wskazania dróg, którymi można podążać, by uniknąć wielu zagrożeń.

Podczas dotychczasowych siedemnastu festiwali obejrzeć można było w Oświęcimiu 884 filmy, zakwalifikowane spośród wielu nadesłanych do konkursu, z Polski i z zagranicy, między innymi z Belgii, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Macedonii, Niemiec, Francji, Rosji, Austrii Czech, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Iranu, Wielkiej Brytanii, które ukazały spojrzenie na sprawy człowieka z perspektywy różnych kultur i różnej obyczajowości.

Filmy te oceniane były przez grono wysokiej klasy specjalistów zajmujących się kinem. W pracach jury brali udział dokumentaliści, operatorzy, montażyści, reżyserzy, filmoznawcy, krytycy i teoretycy filmu, przedstawiciele organizacji filmowych, między innymi: Antoni Antkowiak, Lidia Duda, Aleksander Dyl, Feliks Falk, Antoni Halor, Kazimierz Karabasz, Henryk Kluba, Witold Kon, Maria Malatyńska, Krystian Matysek, Magdalena Piekorz, Stanisław Puls, Michał Tarkowski, Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Wojciech Todorow, Jerzy Trunkwalter, Janusz Tylman, Artur Więcek, Róża Wojta, Andrzej Wolf, Ryszard Wójcik.

W “Kochać człowieka”, oprócz twórców filmowych z kraju i zagranicy, uczestniczą również zaproszeni goście. W Oświęcimiu gościł między innymi Max Hänsli - Prezydent Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" jest okazją, aby przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek...

Laureaci nagród głównych FFN "Kochać człowieka"

Grand Prix (konkurs polski)
I FFN 1985 - "Śladami twardej drogi" - Edward Sulikowski
AKF "Grunwald" - Olsztyn
II FFN 1986 - "Dzwony" - Grzegorz Pakulski
AKF "Zez" - Jelenia Góra
III FFN 1988 - "Planowy odjazd godzina 13:00" - Jerzy Müller i Piotr Muskała
AKF "Cyklop" - Piekary Śląskie
IV FFN 1990 - "Proszę o głos" - Grzegorz Siedlecki
SCF "Stodoła" - Warszawa
V FFN 1992 - "Szczury" - Jarosław Marszewski
AZRF "Fosa" - Wrocław
VI FFN 1994 - "Corrida" - Wojciech Wikarek
ZRV KWK Piast - Bieruń
VII FFN 1996 - "Papierowe słońce" - Aleksander Dembski
Ostrzeszów
VIII FFN 1998 - "Owoce wiary" - Maciej Łukomski
Studio Filmowe DRYA - Sieradz
IX FFN 2000 - "Różaniec z kolczastego drutu" - Wojciech Wikarek i Józef Kłyk
ZRV KWK Piast - Bieruń
X FFN 2002 - "Dzień za dniem" - Marcin Wągiel i Piotr Wągiel
Czechowice-Dziedzice
XI FFN 2004 - "Pokonać nudę" - Sebastian Jensz-Stawowczyk
Bolechowice
XII FFN 2006 - "Moja pozycja w kosmosie" - Andrzej Mańkowski
Klub Filmowy "Grom" Gdynia
13. FFN 2008 - "Dziewięćdziesiąt lat minęło" - Anna Paprzycka
Pelplin

Złote Serce (konkurs międzynarodowy)
FFN 1996 - "Einsamkeit" - Horst Brücker
Niemcy
FFN 1998 - "Der Besuch" i "Das Band" - Horst Hubbauer
Austria
FFN 2000 - "Out of the Shadow" - Jan Bacca
Hiszpania
FFN 2002 - “Steins abschied” - Otto Horn
Niemcy
FFN 2004 - "Die Wanderung" - Horst Hubbauer
Austria
FFN 2006 - "Inny świat" - Wojciech Wikarek
Polska
FFN 2008 - "Sieben Tage auf 48 Rädern" - Sylivia Rothe
Niemcy

Od 2010 roku - 14. Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" - zostały połączone  dwa konkursy i odbywa się jeden międzynarodowy.

Grand Prix - Kryształowe Serce
14. FFN 2010 - "Jutro..."  - Bartosz Kruhlik
Lubsko

15. FFN 2012 - "Opowieść wyśniona" - Szymon Greszko
Włodzimierzów

16. FFN 2014 - "Franek" – Bartek Tryzna
Michałowo

17. FFN 2016 - "Urodziny" – Michał Toczek
GdyniaNieobojętni - przedpremierowy pokaz filmu 2 lutego 2018 roku o godzinie 18:30 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu , wyprodukowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Auschwitz Memento, w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, pt. "Nieobojętni" . ...czytaj więcej...
styczeń 2018
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5 6 7
02 8 9 10 11 12 13 14
03 15 16 17 18 19 20 21
04 22 23 24 25 26 27 28
05 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)