Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Wielkie monologi z Teatru STU w Krakowie

od: do:

17-18 września 2013 roku w kościele św. Zofii w Bobowej został zarejestrowany spektakl zrealizowany w Teatrze STU w Krakowie, ze scenariuszem i w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, z muzyką Zbigniewa Preisnera, w wykonaniu Jerzego Treli, pt. „Wielkie monologi”.

Najsłynniejsze polskie monologi romantyczne złożyły się na „portret wielokrotny” Jerzego Treli – wybitnego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego.

Raz jeszcze Konrad Mickiewicza wadził się z Bogiem, a ten Wyspiańskiego – ponownie przyszedł z daleka, by zmierzyć się z innym czasem i innymi problemami...
 
Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecniły się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi.

Kunsztowna romantyczna fraza zabrzmiała z towarzyszeniem muzyki Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Józefa Skrzeka i Konrada Mastyło, a całości dopełnił śpiew Teresy Salgueiro i chóru w składzie: Jan Mędrala, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski, Marek Półtorak.

Wykorzystano fragmenty monologów ze spektakli w reżyserii Konrada Swinarskiego i Jerzego Grzegorzewskiego, wiersz „Fortepian Szopena” Cypriana Kamila Norwida oraz teksty songów na podstawie Biblii Tysiąclecia, cytaty z Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta w opracowaniu Zbigniewa Preisnera.

Słowo i muzyka zjednoczyły się, by ocalić w „misterium pamięci” ulotną sztukę Teatru.

1. Otwarcie
2. Idę z daleka /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
3. Z daleka idę
4. Pamiętam, niegdyś wchodziłem... /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
5. Mądrość
6. Znałem go będąc dzieckiem... /„Dziady” Adama Mickiewicza/
7. Wstąp tutaj
8. No, ja winien tej śmierci... /„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego/
9. „Fortepian Szopena” Cypriana Kamila Norwida
10. Epitafium
11. Wielka improwizacja /„Dziady” Adama Mickiewicza/
12. Nie lękaj się
13. Chcę żeby w letni dzień... /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
14. Ofiarowanie

„Wielkie monologi”


odbyło się:

„Wędrowanie”
reżyseria: Krzysztof Jasiński


Czas na bajeczkę - kącik literacki dla dzieci Czas na bajeczkę to spotkanie z literaturą adresowane do młodszych i nieco starszych dzieci. Zapraszamy do kącika literackiego Oświęcimskiego Centrum Kultury, w którym  - przez czas waszego pobytu w domu - będziemy prezentowali utwory, dzięki którym dzieci przeżyją przygody ze znanymi...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)