Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Zabij to i wyjedź z tego miasta PRZEDPREMIERA

od: do:

Animacja Mariusza Wilczyńskiego dla dorosłych "Zabij to i wyjedź z tego miasta" to dużo więcej niż film.

To 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Reżyser wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Film - zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach - staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. 

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency "Zabij to i wyjedź z tego miasta" może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka. Fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami - sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, film działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

produkcja: Polska 2020
gatunek: animacja
dozwolony: od 13 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 88 minut
reżyseria: Mariusz Wilczyński
scenariusz: Mariusz Wilczyński
głosy: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska
premiera: 22.01.2021

Nagrody/Festiwale:
  • Berlinale 2020 - sekcja Encounters
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020 - Nagroda Specjalna Jury
  • MFF Nowe Horyzonty 2020 - film otwarcia
11-13.12.2020

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Wolontariusz Roku 2020 Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy , obchodząca w 2020 roku jubileusz 10-lecia działalności, oraz Powiat Oświęcimski zapraszają do udziału w konkursie i plebiscycie "Wolontariusz Roku 2020" . Ideą konkursu i plebiscytu jest uhonorowanie dobroczynnej, społecznej...czytaj więcej...
grudzień 2020
  P W Ś C P S N
49 1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)