Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

15. Kochać człowieka 2012

od: do:

W dniach od 26 do 28 stycznia 2012 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywał się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" objęty patronatem Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego UNICA afiliowanej przy UNESCO oraz Prezydenta Miasta Oświęcim.

Kochać człowieka to ... pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji. By nie tylko "tu i teraz", ale "zawsze i wszędzie" ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Podczas festiwalu po raz piętnasty odżyły na "małym ekranie" krótkometrażowe filmy, krótkie fabuły, reportaże, dokumentalne zapisy.

Festiwalowe filmy zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują szczery uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają skrajne emocje. Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" jest od wielu lat okazją do przyjrzenia się miejscu, w którym przystanął człowiek...

Jury 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w składzie: Maria Malatyńska – przewodnicząca (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Artur Baron Więcek (reżyser, scenarzysta), Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce), Stanisław Puls (członek Zarządu Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego "UNICA") po obejrzeniu 47 filmów zakwalifikowanych do konkursu, po analizie i dyskusji – działając zgodnie z regulaminem festiwalu - przyznało nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix – „Kryształowe Serce”
za film
„Opowieść wyśniona” - Szymon Greszko z Włodzimierzowa

I nagroda – „Złote Serce”
za film „Marivanna” - Olga Petrova z Niemiec

dwie równorzędne II nagrody – „Srebrne Serce” 
za film „Wycieczka” - Bartosz Kruhlik z Warszawy
za film „Patroville” - Wandy Dettmann z Niemiec
  
trzy równorzędne III nagrody – „Brązowe Serce”
za film „Wiosna” - Wojciech Szwiec z Łazisk Górnych
za film „Von der Welt vergessen” - Doris Dvorak z Austrii
za film „Spacer z przewodnikiem”- Maciej Cendrowski z Garwolina

pięć równorzędnych wyróżnień
za film „Rosa Alba”- Beniamin Szwed z Gliwic
za film „Skok Tourette’a”- Marcin Kondraciuk z Gliwic
za film „Szukając żubrów”- Jacek Dworakowski z Gdyni
za film „Gdyby nie to, że tak ślisko 2”- Wojciech Wikarek z Bierunia
za film „Przypowieść o maku”- Ziuta Kowalska z Warszawy

Specjalne wyróżnienie za najlepszy film o wartościach humanitarnych
dla Jerzego Jóźwiaka z Mikołowa za utrwalanie odchodzącego świata w notacjach dokumentalnych „Życie moje…” i ”Wyrzeźbione życie”

Specjalne wyróżnienie
dla Barbary i Bernarda Zimmermanów za uczestniczenie z kamerą w zmieniającym się czasie

Specjalne wyróżnienie – „Piernikowe serduszko”
dla Marysi Matyszek-Komarzyńskiej – najmłodszej współautorki filmu

Filmowcy z AKF "Chemik" w Oświęcimiu przyznali swoją nagrodę - "Honorowego Henryka" dla Henryka Latuska z  Łazisk Górnych  za film ”Pasieka Pana Zygmunta”

Festiwal został realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.

Nagrody ufundował organizator - Oświęcimskie Centrum Kultury oraz Miasto Oświęcim.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)