Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

16. Kochać człowieka 2014

od: do:

W dniach od 23 do 25 stycznia 2014 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywał się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" objęty patronatem Światowej Unii Kina Niezależnego UNICA afiliowanej przy UNESCO oraz Prezydenta Miasta Oświęcim. Partnerem przedsięwzięcia jest Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.

Kochać człowieka to ... pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji. By nie tylko "tu i teraz", ale "zawsze i wszędzie" ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Podczas festiwalu po raz szesnasty odżyły na ekranie filmy krótkometrażowe, krótkie fabuły, reportaże, dokumentalne zapisy. Festiwalowe filmy zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują szczery uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają skrajne emocje. Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie - życie godne, w kontekst przemian społecznych, politycznych, kulturowych. Są symbolem rzeczywistego czasu i prawdy, dążenia do poszukiwania świata pięknego i szczęśliwego.

Festiwalowe filmy próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem, naturą. Piękno przeciwstawione brzydocie i nienawiści. Są prawdziwe i piękne. Tłumaczą to, co jest najistotniejsze w życiu człowieka.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" jest od wielu lat okazją do przyjrzenia się miejscu, w którym przystanął człowiek...

Jury 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Artur Więcek (reżyser, scenarzysta), Krystian Matysek (operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych), Aleksander Dyl (operator filmowy), Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce), po obejrzeniu 59 filmów zakwalifikowanych do konkursu, po analizie i dyskusji – działając zgodnie z regulaminem festiwalu - przyznało nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix – Kryształowe Serce w wysokości 4.500zł

za film „Franek” – Bartek Tryzna, Michałowo

za znakomitą formę portretu dziecka, w którym jest przyjaźń, marzenie, naiwność, a nie mieści się w nim brutalność historii

I nagroda – Złote Serce w wysokości 3.500zł

za film „Bajka o Jasiu i Małgosi” – Daniel Zagórski, Łódź

za doskonałość animacji, która staje się gorzkim przypomnieniem skażonej historią wyobraźni

dwie II nagrody – Srebrne Serce w wysokości 2.000zł każda

za film „Blanche Fraise” – Frédérick Tremblay, Kanada

za oryginalność formy, która niesie w sobie wielowarstwową treść

za film „Meritum” – Grzegorz Mołda, Włoszczowa

za zaskakujące zatarcie granicy między rzeczywistością i sztuką

cztery III nagrody – Brązowe Serce w wysokości 1.000zł każda

za film „Szalontűdő” – Szirami Martán, Węgry

za dowcipne spojrzenie na prawdziwe związki międzyludzkie w idealnym języku filmowym

za filmy „Taki typ ptactwa” i „Ubierz mnie” – Małgorzata Goliszewska, Szczecin

za ludzkie ciepło i humor w dostrzeganiu świata

za film „Potencjalne problemy dozorcy Mariana” – Tomasz Pawlak, Warszawa

za optymizm i radość życia

za film „Słoiki” – Andrzej Szypulski, Warszawa

za dowcip i sugestię, że optymizm i parcie w górę znajduje się poza Warszawą

cztery wyróżnienia w wysokości 500zł każde

za film „Pochleba” – Barbara Mydlak, Łódź

za film „Mój dom” – Barbara Medajska, Warszawa

za film „Oddam w dobre ręce” – Mateusz Koldun, Gdańsk

za zestaw filmów z AKF „Laterna Magica” w Legnicy: „Parę chwil wspomnień” – Aleksander Wierzbicki, „Dzwonnik” – Joanna Antoniewicz, „Moja rysowana wizytówka” – praca zbiorowa, „Obraz idealny” – Artur Zawisza

Specjalne wyróżnienie za najlepszy film o wartościach humanitarnych

za film „Mama-nie mama” – Krystian Buczek, Warszawa

za bliskość więzi i czułą pamięć

Filmowcy z AKF "Chemik" w Oświęcimiu przyznali swoją nagrodę – "Honorowego Henryka"dla Bartka Tryzny z Michałowa za film "Franek".

Festiwalowi towarzyszyły zajęcia warsztatowe prowadzone przez Aleksandra Dyla oraz projekcje filmów dokumentalnych Krystiana Matyska - "Sekrety miłości" i "Niedźwiedź - władca gór" połączone ze spotkaniami z reżyserem i filmów fabularnych - "Wszystkie kobiety Mateusza" w reżyserii Artura Więcka połączone ze spotkaniem z reżyserem oraz "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Pokaz nagrodzonych filmów odbył się 11 lutego 2014 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)