Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

2 dni z EFF Integracja Ty i Ja 2019

od: do:

W dniach 4-5 września 2019 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyły się projekcje filmów - dokumentalnych i fabularnych - zgłoszonych do udziału w 16. Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja Ty i Ja", odbywającym się w dniach 3-7 września 2019 w Koszalinie, w ramach 2 dni z Europejskim Festiwalem Filmowym "Integracja Ty i Ja".

Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" - którego celem jest propagowanie idei integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach - już od wielu przeciera szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. W festiwalu biorą udział filmy fabularne i dokumentalne zrealizowane przez zawodowych twórców oraz filmy amatorskie zrealizowane przez osoby niepełnosprawne lub z ich znaczącym wkładem twórczym i organizacyjnym.

W latach 2003-2018 podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" zostało zaprezentowanych około 650 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających wiedzę z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistością, jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. Laureatami festiwalu były, m.in. filmy: "W stronę morza" (reż. Alejandro Amenábar), "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel), "Nietykalni" (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), "Dziewczyna z szafy" (reż. Bodo Kox), "Chce się żyć" (reż. Maciej Pieprzyca), "Nasza klątwa" (reż. Tomasz Śliwiński).

Myśl przewodnia festiwalu zmienia się każdego roku - w 2018 roku brzmiała "Rodzina bez retuszu", w bieżącym roku brzmi "Praca - Życie - Scenariusz dla każdego" - ale wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea - działanie na rzecz prawidłowo pojętej integracji społecznej.

Organizatorzy festiwalu:
- Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
- Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

program:

4.09.2019 godz. 18:00 | czas projekcji 88 minut

"Lato" (Summertime)
prod. Polska 2018, reż. Aleksandra Mazoń, 42 minuty | fabuła

30 letnia Katarzyna ma niesamowity talent plastyczny. Niestety - ku niezadowoleniu matki - woli pracować w przedszkolu. Spędza czas z dziećmi i nie chce na poważnie zająć się karierą artystyczną. Relacje matki i córki komplikują się jeszcze bardziej, gdy Katarzyna zaczyna poważnie chorować. Pojawia się szansa na ratunek dla dziewczyny, ale czy Katarzyna z niej skorzysta?"Odważny" (A Brave One)
prod. USA 2019, reż. Stas Ivanov, 31 minut | dokument

Ta prawdziwa i inspirująca historia dotyczy studenta medycyny, który zgłosił się na ochotnika do ratowania życia ludzi stojących - podczas rewolucji libijskiej w 2011 roku - na linii frontu przeciwko siłom Muammara Kadafiego. Podczas ratowania innych został postrzelony. Ten wypadek uniemożliwił mu chodzenie, ale jego odwaga i wytrzymałość nie odebrały mu chęci życia."Mam na imię Pietia" (My Name Is Petya)
prod. Rosja 2019, reż. Daria Binevskaya, 15 minut | fabuła

W głęboką zimową noc matka z dwójką małych dzieci trafia na oddział szpitala chorób zakaźnych. Zaczyna tam dochodzić do niezwykłych wydarzeń, które zmieniają jej życie.5.09.2019 godz. 18:00 | czas projekcji 95 minut

"Zatańczysz tato?" (Do You Dance, Daddy?)
prod. Hiszpania 2019, reż. Miguel Monteagudo, 26 minut | fabuła

Joaquín choruje na Parkinsona. Dzięki swojej córce Sarze odkrywa, że taniec może znacznie poprawić jakość jego życia."Zamknij oczy i leć" (Close Your Eyes And Fly)
prod. Włochy 2019, reż. Julia Pietrangeli, 39 minut | dokument

Sabrina - niewidoma od urodzenia - z wielką wytrwałością nauczyła się pilotować samoloty. Zabiera nas do Francji, gdzie bierze udział w warsztatach organizowanych przez Les Mirauds Volants - Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Niewidomych. Ta historia wykracza poza przezwyciężanie niepełnosprawności. Można spełnić swoje marzenia, bo w chmurach nie ma żadnych barier.


"Wiki" (Wiki)
prod. Polska 2017, reż. Veronica Andersson, 30 minut | fabuła

Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną. Mierzy się z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem z matką alkoholiczką. Szczęśliwie - na przekór złemu losowi - spotyka Mateusza - fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.

opis niedostepny


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 21 września 2021 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 19 października 2021 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)