Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Agata Rymarowicz i jej Pamiątki

od: do:

31 marca 2014 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Muzyka - źródło skojarzeń, koncert w wykonaniu Agaty Rymarowicz pt. Agata Rymarowicz i jej "Pamiątki". Artystce towarzyszyli: Aleksandra Rymarowicz (skrzypce) oraz Tadeusz Krok (gitara, śpiew).

Agata Rymarowicz zaśpiewała podczas koncertu piosenki poetyckie, między innymi Jaromira Nohavicy i Wojciecha Bellona oraz rusińskie dumki - większość utworów pochodziła z jej płyty pt. "Pamiątki"


Agata Rymarowicz to artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. Śpiewała wiersze znanych poetów do własnej muzyki, a także ludowe piosenki łemkowskie. W latach 1986-1987 była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie reprezentując rzeszowskie środowisko akademickie. W rok później otrzymała główną nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej.

W 1988 roku rozpoczęła współpracę z folkowym zespołem Varsovia Manta, z którym koncertowała niemal w całej Europie, prezentując folklor południowoamerykański i słowiański. Muzyka ludowa do dzisiaj jest jej wielką pasją i znajduje odzwierciedlenie w aktualnym repertuarze.

Na szczególną uwagę zasługuje rozpoczęta w 1993 roku współpraca z Tadeuszem Krokiem - krakowskim bardem, śpiewającym poetą. Repertuar duetu to przede wszystkim autorskie piosenki o miłości, przyjaźni na tle codziennych zmagań z życiem. Do tej pory wspólnie nagrali trzy płyty: "Pierwszy raz – ostatni raz" (1993), "Największa miłość – najcięższy grzech" (2002) oraz "Pogoda na pogodzenie" (2008). Ta ostatnia jest pewnego rodzaju próbą pogodzenia się z tym co nieuchronne – z upływającym czasem, z sobą, drugim człowiekiem, niespełnionymi marzeniami. Czasami artyści sięgają po wiersze innych poetów, m.in. Wojtka Bellona czy Jaromira Nohavicy, jak również po piosenki ludowe - głównie łemkowskie i bojkowskie - ciekawie, niebanalnie zaaranżowane. Utwory śpiewane przez nich w duecie mają niepowtarzalny wydźwięk, a ich wspólne koncerty stają się wyjątkowym i pełnym wzruszeń przeżyciem wychodzącym daleko poza granice "koncertu estradowego". Przesłaniem, które niosą ich piosenki jest nadzieja, że to co najpiękniejsze w życiu wciąż jeszcze przed nami.

W lutym 2013 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Agaty Rymarowicz pt. "Pamiątki". Płyta jest swoistym ukłonem w stronę rodzinnych Bieszczadów, które stały się inspiracją dla większości utworów i które od zawsze znacząco wpływały na przekaz artystki. Są wśród "Pamiątek" Agaty Rymarowicz także unikalne, pełne niepowtarzalnego uroku pieśni łemkowskie, przypominające o magicznej więzi ludzi z górami. Całości obrazu świata, który chciałaby ocalić od zapomnienia artystka, dopełniają piosenki Jaromira Nohavicy w polskich tłumaczeniach Renaty Putzlacher. Przejmujący, z charakterystycznym zaśpiewem głos artystki i aranżacje muzyczne utworów podkreślają wymowę tekstów i potęgują płynące z nich emocje.Wieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)