Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Czarodziejska góra

od: do:

To najnowszy animowany dokument w reżyserii Anci Damian - autorki słynnego filmu "Droga na drugą stronę", który brawurowo przebił się z niszowego świata animacji na wielkie festiwale, zgarniając kilkadziesiąt nagród, między innymi w Locarno czy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Czarodziejska góra" to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60. tych, by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym. Wiódł skromne życie, a robienie kariery i chęć wzbogacenia się nigdy nie były jego celem. Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił "narodził się na nowo". Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian.

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem artystycznym. Widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych. Tej niezwykłej filmowej podróży towarzyszy piękna muzyka Alexandra Bălănescu. W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska.

To rumuńsko-polsko-francuska koprodukcja. W Polsce wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą świetnych polskich animatorów i studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

produkcja: Polska, Rumunia, Francja 2015
gatunek: animacja, dramat
dozwolony: od 13 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 80 minut
reżyseria: Anca Damian
scenariusz: Anca Damian
zdjęcia: Anca Damian
muzyka: Alexander Bălănescu

6-12.11.2015logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)