Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Cztery pory roku - koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polish Camerata

od: do:

21 kwietnia 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Kulturalne cztery pory roku - Święto Wiosny, koncert Orkiestry Kameralnej "Polish Camerata" z Łodzi pod dyrekcją Marka Głowackiego, która wykonała "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego oraz "Eine kleine Nachtmusic" Wolfganga Amadeusza Mozarta . Z orkiestrą wystąpił koncertmistrz Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie - skrzypek Łukasz Błaszczyk.


Orkiestra Kameralna "Polish Camerata" powstała w 1990 roku z inicjatywy wybitnego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. S. Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wysoki poziom artystyczny zespołu zapewnił orkiestrze koncerty na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. "Polish Camerata" odbyła kilka większych tournée, m.in. w Hiszpanii w 1992 roku, Niemczech i Francji w 1994 roku. Zespół posiada w swoim repertuarze dzieła muzyczne okresu baroku, klasycyzmu, romantyzmu, nie stroniąc także od muzyki współczesnej. Zespół doskonali swe umiejętności w oparciu o współczesną wiedzę muzykologiczną (traktaty muzykologiczne i przekazy rękopiśmienne). Od 2001 roku zespołem kieruje Marek Głowacki. "Polish Camerata" jest instytucją kultury, która otrzymała tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Marek Głowacki jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi (fortepian) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura symfoniczna). Brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez wybitnego kreatora muzyki oratoryjno-kantatowej prof. dr H. Rillinga wraz z Międzynarodową Orkiestrą Akademii Bachowskich w latach 1993, 1996, 1998. Od 1999 roku współpracuje z Zespołem Wokalnym  "All`Antico", stąd też wzięły się kilkukrotne w ciągu każdego roku kreacje wykonawcze wielkich dzieł muzyki oratoryjnej baroku i klasycyzmu. Współpracował z wieloma solistami: E. Indijć, M. Fedorova, Sz. Kończal, K. Jakowicz, P. Pławner, M. Boberska, U. Kryger, P. Kusiewicz, R. Minkiewicz, Cz. Gałka, J. Frekstein, R. Tesarowicz, czy T. Chmielewski, a także ze znakomitym aktorem B. Wrocławskim. Jest inicjatorem powstania Stowarzyszenia Orkiestry Kameralnej "Polish Camerata", jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora, a w 2011 roku habilitował się w dziedzinie dyrygentury. Jest adiunktem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i dyrektor festiwalu "Dni muzyki" w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2010 roku otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2012 roku Srebrny Krzyż Zasługi.

Łukasz Błaszczyk ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Kształcił się u wybitnych pedagogów - I. Wojciechowskiej, Z. Brona, A. Kramarova. Jest zdobywcą wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody uzyskane na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał III nagrodę oraz kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista w całej Europie. Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami: J. Kaspszykiem, J. Maksymiukiem, G. Nowakiem, K. Stryją, A. Witem, T. Wojciechowskim. Koncertował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Łukasz Błaszczyk był prawykonawcą wielu kompozycji, m.in. Concertina Darmstadckiego na skrzypce, fortepian i orkiestrę Z. Szostaka. Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. W 1999 roku uczestniczył w wielkim światowym tournée K. Zimermana jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w której prowadzi klasę skrzypiec oraz koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury wznowiło sprzedaż biletów na przeniesione wydarzenia zaplanowane od września oraz rozpoczęło sprzedaż biletów na wybrane powakacyjne wydarzenia premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)