Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Ewy

od: do:

W dniach od 23 października do 22 listopada 2015 roku (finisaż 21 listopada o godzinie 17:00) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa Ewy Jędryk-Czarnoty pt. "Ewy".

Ewa Jędryk-Czarnota pochodzi z Sosnowca. Ukończyła katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1987 roku. Po studiach zajmowała się tkaniną artystyczną. Należąc do grupy artystycznej "Przekaz" brała udział w kilkunastu wspólnych wystawach. Zajmowała się również projektowaniem graficznym i aranżacją wnętrz. Prowadziła działalność dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą w zakresie sztuki. Od 12 lat zajmuje się głównie malarstwem. Uczestniczy w plenerach malarskich w kraju i za granicą. Miała 27 indywidualnych wystaw malarstwa oraz kilkadziesiąt zbiorowych i poplenerowych.

Ewa Jędryk-Czarnota mieszka i tworzy w malowniczej wiosce Bystra niedaleko Żywca. Dlatego też piękno natury, ukochany ogród, kwiaty i owoce stały się w naturalny sposób dopełnieniem głównego tematu jej obrazów, którym są kobiety. Twórczość artystki to studium kobiecości, apoteoza kobiecego piękna, subtelności i wdzięku. Tajemnicze kobiety z obrazów malarki - otulone koronkami, woalami, kryjące się pod wielkimi kapeluszami - wydają się pochodzić z innej, dawnej epoki. Emanują dostojeństwem i spokojem. Jednocześnie są bardzo współczesne "z krwi i kości" - silne, pewne siebie i swojego uroku, epatujące zmysłowym erotyzmem. Trafnie napisała kiedyś poetka Marta Fox, że kobiety z obrazów Ewy Jędryk-Czarnoty "najpełniej łączą sferę materii i sferę ducha, są ziemskie i niebiańskie jednocześnie, grzechu winne i grzechu warte". Obserwując twórczość Ewy Jędryk-Czarnoty zauważamy ciągły postęp. Wczesne kompozycje malarskie są szare, ascetyczne. W kolejnych latach artystka zaczyna dochodzić do wysokiego poziomu umiejętności warsztatowych, które pozwalają jej na swobodę narracji. Wraz z dojrzewaniem artystycznym kobiety na obrazach autorki wybuchają kolorem, stają się pełne i wielowymiarowe. Dojrzała kobieta - malarka potrafi nas wciągnąć w kobiecy świat, prawdziwy i jednocześnie przez nią tworzony.logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury wznowiło sprzedaż biletów na przeniesione wydarzenia zaplanowane od września oraz rozpoczęło sprzedaż biletów na wybrane powakacyjne wydarzenia premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)