Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Hasłoobrazy - wystawa malarstwa Andrzeja Zujewicza

od: do:

na plakacie twarz mężczyzny w masce epidemicznej
W dniach od 4 marca do 10 kwietnia 2022 roku (wernisaż 5 marca o godzinie 17:00) w galerii "Tyle światów"  Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa Andrzeja Zujewicza pt. "Hasłoobrazy".

Andrzej Zujewicz urodził się w 1971 roku w Zabrzu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa. W 1997 roku z wyróżnieniem obronił dyplom z malarstwa w pracowni Włodzimierza Kunza. Po studiach zamieszkał na Suwalszczyźnie. Od 2000 roku był kuratorem wystaw w galeriach sztuki Chłodna 20 i PAcamera, a od 2014 roku w galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jest założycielem i przewodnikiem Suwalskiej Grupy Twórczej działającej przy galerii fotografii PAcamera.

Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i fotografię.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz wielu wystawach indywidualnych.

"Hasłoobrazy" to najnowsza seria obrazów poprzez swoją formę nawiązujących do monotonii życia przeciętnego człowieka, rytmicznych i zamkniętych w powtórzenia schematycznych czynności, ale również, a może przede wszystkim seria, opowiadająca o cykliczności naturalnych zjawisk istniejących w przyrodzie: fenomenie pór roku, deszczu, śniegu, słońca, wiatru, fal morskich, czy gromów podczas burzy.

Obrazy powstałe w technice stemplowej, która polega na każdorazowym przygotowaniu stempla z określonym hasłem rytowanym w linoleum i odbijaniu go farbą olejną lub akrylową na podłożu. Pędzel został zastąpiony stemplem. Powtarzalność stempla ma bezpośrednie odniesienie do grafiki, zaś nadawanie faktury i koloru tym narzędziem, odnoszą się do malarstwa. W ten sposób połączone zostały elementy grafiki i malarstwa.

Świadoma dosłowność obrazów hasłowych nie pozostawia zbyt wiele miejsca na swobodną interpretację, ukierunkowuje odbiorcę na ściśle określone przekazy. Tak jak schematy powszechne w życiu nie pozostawiają zbyt wiele miejsca dla swobody, tak też powtarzalność wschodu i zachodu słońca jest czymś oczywistym.

W warstwie treści stemplowane hasło ma bezpośrednie przełożenie na to, co się znajduje na obrazie. Efekt wizualny obrazów hasłowych czasem przypomina impresjonistyczny pointylizm, czasem widoczne są optyczne złudzenia jak w sztuce op-artu.

Przekornie, z monotonią i schematami walczę właśnie schematycznym i na pozór monotonnym, przesadnie dosłownym malarstwem.

Andrzej Zujewicz

www.andrzejzujewicz.pllogo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online ( https://ock.systembil...czytaj więcej...
grudzień 2022
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4
49 5 6 7 8 9 10 11
50 12 13 14 15 16 17 18
51 19 20 21 22 23 24 25
52 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)