Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Helmut Newton. Piękno i bestia

od: do:

Plakat przedstawia głównego bohatera filmu siedzącego na fotelu, a poniżej tytuł filmu
Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton - autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania czy były one podmiotami, czy przedmiotami? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer - portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Całe życie robił portrety kobietom. Teraz kobiety zrobiły portret jemu. W filmie wypowiadają się tylko one. Jedyny męski głos to głos samego Newtona.

To nie jest zwykły dokument o wybitnym artyście. Fakty biograficzne podporządkowane są tu większej historii. To przede wszystkim obraz współczesnego mężczyzny konfrontującego się z kobiecością. Trudno zresztą o lepszego bohatera dla zobrazowania XX-wiecznych przemian w męskim spojrzeniu na kobietę niż kobiecy fotograf.
 
Newton urodził się w przedwojennych Niemczech. Musiał dorastać w kulcie męskiej siły. Całemu krajowi serwowała go hitlerowska propaganda. W pamięci zapisały mu się kadry genialnej Leni Riefenstahl, które wykorzystał potem jako inspirację. Tylko, że idealne, posągowe męskie ciała, zastąpił kobiecymi.

Jego akty i portrety przeczyły stereotypowej definicji kobiecości. Na zdjęciach Newtona nie ma słabości, nie ma uległości. Kobiety na jego fotografiach są silne, bywają dominujące. Mimo to był krytykowany. Susan Sontag nazwała jego twórczość mizoginistyczną. Bronił się, że po prostu kocha kobiety.  

Newton poprzez współpracę z największymi projektantami mody, takimi jak Karl Lagerfeld czy Yves Saint Laurent i największymi magazynami, jak "Vogue", czy "Vanity Fair", wprowadził obraz wyzwolonej, niezależnej kobiety do mainstreamu. Przełamywał bariery, także estetyczne, kiedy sfotografował modelkę z nieogolonymi pachami.

To życzliwy, pełen humoru film. Sąd nad męską słabością do kobiet, z którego Newton wychodzi obronną ręką. Sam mówił, że filmy o fotografach są nudne. Ten nie jest. Na pewno by mu się spodobał.

tytuł oryginalny: Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
produkcja: Niemcy 2020
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Gero von Boehm
scenariusz: Gero von Boehm
zdjęcia: Sven Jakob-Engelmann
obsada: Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Grace Jones, Anna Wintour, Claudia Schiffer, Marianne Faithfull, Hanna Schygulla, June Newton, Catherine Deneuve, Helmut Newton

26.02-4.03.2021

fot. Pierre Nativel
fot. Pierre Nativel
fot. Alexander Hein
fot. Pierre Nativel
fot. Helmut Newton
fot. Helmut Newton


logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)