Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koncert Chóru Uniwersytetu Mahidol z Tajlandii

od: do:

22 kwietnia 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Muzyka - źródło skojarzeń, koncert Chóru Uniwersytetu Mahidol z Tajlandii pod dyrekcją Rita Subsomboona, w programie którego znalazły się utwory sakralne i świeckie oraz popularne i klasyczne, między innymi Fryderyka Chopina. Chórowi towarzyszył przy fortepianie Teeranai Jirasirikul.


Uniwersytet Mahidol
zawdzięcza swoje pochodzenie założeniu Szpitala Siriraj w 1888 roku przez Jego Wysokość Króla Chulalongkorn. Przy szpitalu, w 1893 roku, powstała szkoła medyczna będąca najstarszą szkołą wyższą w Tajlandii. W 1943 roku została ona przekształcona w Uniwersytet Medyczny. Nazwa Uniwersytetu została nadana z wielkimi honorami w 1969 roku przez Króla Bhumibol Adulyadej, który nazwał go na cześć swojego ojca - Jego Wysokości Księcia Mahidol of Songkla.

Chór Uniwersytetu Mahidol został założony w lipcu 2011 roku z inicjatywy dziekana Szkoły Muzycznej -profesora nadzwyczajnego Sugree Charoensuk. Składa się on z wybranej grupy studentów reprezentujących różne wydziały Uniwersytetu Mahidol.

W 2011 roku Chór Uniwersytetu Mahidol zdobył pierwszą i drugą nagrodę w konkursach dla chórów uniwersyteckich w Tajlandii (w lipcu dla chórów z regionu i w sierpniu dla chórów z całego kraju). W kwietniu 2012 roku uzyskał pierwszą nagrodę w kategorii mieszanych chórów młodzieżowych oraz drugą nagrodę w kategorii muzyki sakralnej na XI Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Moscow sounds”. Rit Subsomboon otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu, a Teeranai Jirasirikul za najlepszy akompaniament.

Rit Subsomboon - dyrygent chóru - rozpoczął przygodę z muzyką w wieku 8 lat. Lekcje gry na pianinie brał wówczas u Chen Siu May. Gdy skończył 15 lat uczył się u A. Kesorn Jittawait. Jako chórzysta szkolił się w Chórze „Bangkok Christian College Boy’s Choire”, gdzie miał szansę pojawiać się na lokalnych i międzynarodowych scenach. W czerwcu 2004 roku otrzymał Dyplom LTCL z wyróżnieniem od Londyśkiego Trinity College. Swoją działalność muzyczną i występy rozpoczął jednak od momentu, kiedy w 2005 roku w Bangkoku wygrał Chopinowski Konkurs Pianistyczny i został odznaczony specjalną nagrodą za najlepsze wykonanie poloneza i nokturna. W czerwcu 2006 roku został zaproszony do udziału w Festiwalu Chopinowskim w Busku-Zdroju. Miał wówczas okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez prof. Barbarę Hesse-Bukowską. W lipcu 2011 roku uczestniczył w warsztatach pn. „Zrozumieć Chopina”, zorganizowanych przez Międzynarodowy Instytut Fryderyka Chopina w Polsce, podczas których brał lekcje u prof. Katarzyny Popowa-Zydroń w Radziejowicach.

Rit Subsomboon jako pianista akompaniował wielu chórom oraz słynnym tajlandzkim dyrygentom. Pracował z Tajlandzkim Chórem Młodzieżowym oraz z Chórem Chłopięcym „Bangkok Christian College Boy’s choir”, gdzie był również asystentem dyrygenta. Uczestniczył w warsztatach dla dyrygentów organizowanych przez renomowanych dyrygentów i pedagogów, takich jak: Branko Stark, Eudenice Palaruan i Irwin Tan.

Rit Subsomboon łączy doświadczenia, które zdobył jako pianista akompaniujący chórom oraz jako dyrygent.

Posiada licencjat z Administracji w Biznesie, który otrzymał na uniwersytecie Assumption University, tytuł magistra teologii uniwersytetu „Institute of Theology, Christian University” oraz zajmuje się uzyskaniem tytułu Doktora Filozofii Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Mahidol.

Teeranai Jirasirikul rozpoczął naukę gry na fortepianie w Nat-Studio z Wanchana Sompakdee i z Nat Yontararak. W 2004 roku zapisał się do Szkoły Muzycznej Uniwersytetu Mahidol (kierunek fortepian). Gdy uzyskiwał licencjat Szkoły Muzycznej był już studentem Bang Lang Do i Goesta Muellera. W 2012 roku orzymał tytuł magistra będąc studentem dr Tretip Kamolsiri.

Teeranai Jirasirikul uzyskał wiele stypendiów i nagród podczas studiów. W 2007 roku zdobył stypendium i wziął udział w Festiwalu w Corfu na uniwersytecie Ionian University in Greece, gdzie studiował z prof. Lambis Vassiliadis oraz Maxim Mogilevksy. W 2008 roku otrzymał nagrodę „Mazurka and Nocturne Prizes” w 8. Chopinowskim Konkursie Pianistycznym, który odbywał się w Bangkoku. W 2010 roku został zaproszony do występu podczas konkursu „Australian National Band Championships Yamaha 2010” w Hobart, gdzie zagrał „Błękitną Rapsodię” Gershwina wraz z Orkiestrą „Mahidol Wind Symphony”. Jako pianista występował z Orkiestrą Młodzieżową „Southeast Asian Youth Orchestra” oraz „Wind Ensemble” w 2006, 2007 i 2010 roku, jak również z orkiestrą „Mahidol Wind Symphony” na 15. Światowym Kongresie Saksofonicznym „World Saxophone Congress” w Bangkoku w Tajlandii.

Teeranai Jirasirikul dyryguje od 2005 roku. Dyrygenturę studiował u takich profesorów, jak: dr James Cherry, Goesta Mueller i Shuichi Komiyama. W latach 2006-2009 był asystentem dyrygenta orkiestr symfonicznych „Mahidol Wind Symphony” oraz „Mahidol Symphony Orchestra”. Brał udział w dyrygowaniu podczas warsztatów ze światowej sławy dyrygentami, takimi jak: prof. Dennis Fisher, Bundit Ungrangsee i Gudni A. Emilsson. Pojawił się gościnnie dyrygując w wielu orkiestrach, wliczając w to St. Gabriel College Band oraz pracował, jako asystent dyrygenta orkiestry symfonicznej the Siam Philharmonic Orchestra opery “La Boheme” w Bangkoku w Tajlandii.

Teeranai Jirasirikul jest wykładowcą przedmiotu fortepian oraz dyrektorem orkiestry w Szkole Muzycznej na Uniwersytecie Mahidol. Pracuje również jako dyrygent Orkiestry Symfonicznej „Mahidol Symphonic Band”, uczy gry na fortepianie oraz akompaniuje.Wieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)