Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Folkowe klimaty - Karolina Skrzyńska i Krzikopa

od: do:

plakat z collagem zdjęć na których jest Karolina Skrzyńska i zespół Krzikopa
6 sierpnia 2022 roku na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się, w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, koncert pt. "Folkowe klimaty", w którym wzieli udział Karolina Skrzyńska z zespołem oraz zespół Krzikopa.

Folkowe klimaty galeria

Karolina Skrzyńska

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji.

Wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, swoje miejsce odnalazła również w muzyce filmowej i teatralnej.

Jej wrażliwość muzyczna, świadomość możliwości i potrzeba wyrażania tego, co ważne, doprowadziły do stworzenia własnego języka, nie znającego podziału kulturowego czy stylistycznego. Inspiruje, ciekawi i nie daje się zapomnieć.

W 2013 roku ukazał się jej debiutancki album "W oddali". W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Polskiego Radia premierę miał drugi krążek artystki "Palcem po wodzie".

​Autorska muzyka Karoliny Skrzyńskiej jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół, z którym artystka współpracuje, złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk), nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne. To prawdziwa uczta dźwięków instrumentów ze wszystkich stron świata, różnych technik wokalnych (biały głos, śpiew gardłowy), poruszających melodii, rytmów i tekstów.

Jest to muzyka bardzo emocjonalna, w której każdy odnajdzie część siebie.

skład zespołu:

Karolina Skrzyńska - śpiew, lira
Wojtek Lubertowicz - bębny, perkusjonalia
Hubert Giziewski - akordeon
Bart Pałyga - instrumenty smyczkowe, śpiew gardłowy, kalimba
Wojciech Pulcyn - kontrabas

Krzikopa

Zespół nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce), tradycyjnych technikach śpiewu i dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury - polska, czeska i niemiecka. Muzyka Krzikopy do tego nawiązuje - śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (znajdziemy tu rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Brzmieniowo ludowy śpiew i tradycyjne instrumenty, jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki zespołu niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.

Termin "tradycyjna muzyka górnego Śląska" rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych "śpiywek" ich naturalne piękno i dodając doń swojego "pazura". Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci - ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie.

W 2018 roku zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Poludniowa), był reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie oraz wydał swój pierwszy album o nazwie Krzikopa.

skład zespołu:
Katarzyna Dudziak - wokal, bęben obręczowy
Karo Przewłoka - wokal, skrzypce, przeszkadzajki
Adam Romański - skrzypce
Spacepierre - perkusja
Dominik Kalamarz - elektronika
Mateusz Dyszkiewicz - akordeon (zwany cyją)

Folkowe klimaty galeria


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
grudzień 2022
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4
49 5 6 7 8 9 10 11
50 12 13 14 15 16 17 18
51 19 20 21 22 23 24 25
52 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)