Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Folkowe klimaty

od: do:

5 sierpnia 2017 roku na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się koncert, towarzyszący 54. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, pt. "Folkowe klimaty", w którym wzięli udział "Wałasi", "Megitza Trio" oraz "Carrantuohill & Salake".

Zespół "Wałasi" powstał ponad 30 lat temu w Istebnej. Początkowo wykonywał tradycyjną muzykę Beskidu Śląskiego, sięgając również do tradycji muzycznych łuku Karpat. Z czasem muzykę tę aranżując i tworząc nowe kompozycje. Założycielem zespołu jest prymista Zbigniew Wałach. Wyrósł on w kręgu góralskiej tradycji Beskidu Śląskiego - w rodzinie o pokoleniowych tradycjach muzycznych i artystycznych - jako wnuk artysty-malarza Jana Wałacha. W obecnym składzie zespół gra od 2016 roku tworząc nowe brzmienia "od ujścia do źródła" wzbogacone o instrumety, które nadają wyjątkowości i unikatowości brzmienia.

skład zespołu:
Zbigniew Wałach - skrzypce, śpiew, instrumenty pasterskie
Katarzyna Broda Firla - śpiew, cymbały
Jan Wałach - skrzypce, śpiew
Maciej Szymkowiak - altówka
Bolesław Niedoba - śpiew, kontrabas

Megitza w wieku 16 lat opuściła swoją górską wioskę w pobliżu Zakopanego i wyjechała do Ameryki. Pragnienie młodzieńczej wolności, ambicja, charyzma i góralska siła, pomogły jej zbudować karierę kiedyś w USA, a teraz w Europie. Śpiewa i gra na kontrabasie. W USA zagrała setki koncertów. Do Europy przeprowadziła się w 2012 roku, kiedy to została zaproszona na dwa prestiżowe festiwale: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii oraz Jazz Fest Wien w Austrii. Megitza do tej pory wydała 7 albumów studyjnych, najnowszy to "Happy Metal” (2016), który powstał w formacji Megitza Trio. Zespół stworzył nowy gatunek muzyczny o nazwie "happy metal" - połączenie tradycyjnych instrumentów oraz elektronicznych looperów i bębnów, czego efektem jest trans-folkowe brzmienie inspirowane nowoczesnymi gatunkami muzycznymi.

skład zespołu:
Megitza - śpiew, kontrabas, wavedrum
Staszek Rzadkosz - śpiew, akordeon, beat machine
Marcin Leśniak - śpiew, skrzypce, gitara

Grupa "Carrantuohill" istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na "celtyckich korzeniach". Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową. Zespołowi towarzyszyli tancerze z grupy tańca irlandzkiego "Salake".

skład zespołu:
Marek Sochacki - perkusja, instrumenty klawiszowe
Maciej Paszek - skrzypce
Dariusz Sojka - akordeon, cytra, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, saksofon
Zbigniew Seyda - bouzuki, mandolina, citterna, gitara akustyczna
Adam Drewniok - gitara akustyczna, gitara basowa
Bogdan Wita - gitara akustyczna

Folkowe klimaty galeria
Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)