Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koncert Grażyny Auguścik i Jarosława Bestera

od: do:

13 stycznia 2015 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Muzyka - źródło skojarzeń, koncert muzycznego duetu - wokalistki jazzowej Grażyny Auguścik i akordeonisty Jarosława Bestera.

Duet Grażyna Auguścik i Jarosław Bester to fuzja dwóch niezwykłych muzycznych osobowości. Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań muzyki klasycznej, tworzą subtelną, a zarazem bardzo precyzyjną i wirtuozowską opowieść muzyczną. Kompozycje, które wykonują często zbudowane są klasycznie, ale okraszone improwizacjami tworzącymi wewnętrzną i niezależną formę, co powoduje, że każde wykonanie tego samego utworu charakteryzuje się świeżością i inwencją twórczą artystów. Ten duet to spotkanie dwóch bliskich sobie światów muzycznych, mimo iż każdy z artystów na co dzień wykonuje odmienną stylistycznie muzykę.

Grażyna Auguścik - wokalistka, aranżerka, kompozytorka, producentka i liderka własnych zespołów. Przez wielu krytyków uważana za jedną z najciekawszych postaci światowej sceny jazzowej. Stworzyła własny styl interpretacji wokalnej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu płyty ”Sunrise Sunset” (1988) trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem, dyplom otrzymała z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau! Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa płyty i bierze udział w wielu projektach muzycznych. Do tej pory nagrała, wyprodukowała i wydała 15 płyt solowych i co najmniej drugie tyle gościnnie. Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni, wśród nich są, m.in.: Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Andrzej Jagodziński, Jarosław Bester, Paulinho Garcia. Każda jej płyta to artystyczne wydarzenie. Jej koncert z muzyką Chopina, który w 2010 roku w Chicago zgromadził dziesięciotysięczną widownię, przez „Chicago Tribune” został uznany za jeden z najlepszych koncertów ostatnich 30 lat. W 2011 roku otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jarosław Bester - akordeonista i kompozytor, laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Twórca Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) - jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie. W swoim dorobku – poza płytami wydanymi w wydawnictwie Tzadik oraz udziałem w wielu innych produkcjach fonograficznych – ma nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii i w Polsce. Koncertował na całym świecie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, spośród których można wymienić takie artystyczne osobistości jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Vitold Rek.


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)