Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koncert Orkiestry Amadeus

od: do:

14 grudnia 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu "Inspiracje – Kontynuacja i Poszukiwanie", koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem skrzypka Jarosława Żołnierczyka.

W programie koncertu znalazły się utwory: Divertimento F-dur KV 138 Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Cztery pory roku" Astora Piazzolli i "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego w opracowaniu Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową. Muzycy zagrali na tle monumentalnego obrazu "Cztery pory roku. Cztery pory życia" autorstwa mieszkającego na stałe w Londynie, znanego polskiego malarza i grafika, Mariusza Kałdowskiego.

"Inspiracje – Kontynuacja i Poszukiwanie" to interdyscyplinarny projekt z zakresu muzyki, plastyki i literatury, którego koncepcja oparta jest na przedstawieniu ciągów inspiracji pomiędzy twórcami i dziełami różnych dziedzin sztuki i różnych epok.  

Wzajemne przenikanie się sztuk jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk we współczesnej kulturze. Wybitne dzieła muzyczne są inspiracją dla innych kompozytorów, artystów plastyków i literatów, a fascynacja obrazami daje z kolei impuls do twórczości kompozytorom. Teksty literackie są nie tylko częścią utworów słowno-muzycznych, ale także inspirują do komponowania utworów programowych. Wykazanie wielokierunkowości, ponad rodzajowości i ponad epokowego charakteru tych inspiracji stanowi oś koncepcji programowej projektu.

Projekt "Inspiracje – Kontynuacja i Poszukiwanie" realizowany jest od kilku lat przez Stowarzyszenie Kulturalne "Bliżej Tradycji i Kultury".

W ramach projektu zorganizowane są koncerty-wystawy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i wybitnych polskich artystów młodego pokolenia, połączone z prezentacją na scenie wielkoformatowych obrazów autorstwa Mariusza Kałdowskiego.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" została założona przez Agnieszkę Duczmal w 1968 roku w Poznaniu. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 roku na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Do 2008 roku Orkiestra nagrała dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował 110 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1. Orkiestra nagrała również 46 płyt. W dorobku artystycznym zespołu znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracuje także z radiofoniami zagranicznymi, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywa przede wszystkim muzykę polską.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Patric Galois, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremi Menuhin, Igor Oistrakh, Michela Petri, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigori Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng oraz czołowymi polskimi solistami.
Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, znajdują się: Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Kolonii i Monachium, Filharmonia w Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala i Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Agnieszka Duczmal - najsłynniejsza polska dyrygentka - urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała, m.in. polską prapremierę opery B. Brittena "Sen nocy letniej", premierę "Rigoletto" G. Verdiego oraz baletu "Romeo i Julia" S. Prokofiewa.
W trakcie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus". Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.
Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł "La donna del mondo" (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.
Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Do 2008 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" nagrała 46 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach "Stereo i w Kolorze" i "Goście Agnieszki Duczmal", 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla Telewizji Japońskiej godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla: radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Dla swojej Orkiestry dokonała wiele transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego oraz wielu utworów kameralnych J. Brahmsa, C. Debussyego, F. Schuberta.
Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe łącząc muzykę z baletem, czy malarstwem. Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej i Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Wyjątkowym projektem w repertuarze Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry są "Cztery Pory Roku - Cztery Pory Życia", który prezentuje "Cztery pory roku" A. Vivaldiego i A. Piazzolli na tle wyjątkowego obrazu autorstwa Mariusza Kałdowskiego. Od wielu lat prowadzi również działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków w stałych cyklach koncertowych.

Jarosław Żołnierczyk - rocznik 1966 - naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1989 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w której obecnie wykłada na stanowisku adiunkta. Jest laureatem krajowych i zagranicznych festiwali, a także konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. C. Nielsena w Odense (Dania, 1984 – IV nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. G. Kulenkampfa w Kolonii (Niemcy, 1988 – V nagroda), X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991 – I wyróżnienie oraz Nagroda Dziennikarzy). Od 1987 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", z którą wielokrotnie występuje także jako solista, i z którą dokonał również jako solista wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Dokonał także nagrań płytowych, m.in. A. Vivaldiego – "Cztery pory roku", J.S. Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, W.A. Mozart – Symfonia koncertująca KV 364. W jego wykonaniu znajdują się w archiwum Polskiego Radia nagrania wielu koncertów skrzypcowych kompozytorów polskich, a także tak wyjątkowe utwory jak Serenada L. Bernsteina i Pory Roku Astora Piazzolli. Jarosław Żołnierczyk wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (Niemcy, Belgia, Francja, Dania, Wielka Brytania, Japonia). Jest także liderem kwartetu smyczkowego "Wieniawski" złożonego z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". W 1989 roku popularny poznański dziennik Głos Wielkopolski uhonorował go Medalem Młodej Sztuki przyznawanym młodym twórcom za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Mariusz Kałdowski - urodzony w 1962 roku - w 1987 roku ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Jest malarzem, grafikiem, laureatem wielu nagród, między innymi za uchwycenie piękna krajobrazów i ogrodów. Od 1996 roku mieszka w Anglii, gdzie miał już ponad 140 wystaw, w tym 80 indywidualnych. Wystawy te miały miejsce w tak prestiżowych miejscach, jak Barbican Centre w Londynie, St. David's Hall w Cardiff czy Gallery 27 w Cork St. Wieści z Ratusza | 17.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)