Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koncert zespołu Chudoba

od: do:

Zespół "Chudoba" wystąpił w Oświęcimiu 4 sierpnia 2012 roku jako gość 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół zagrał dla oświęcimskiej publiczności po zakończeniu prezentacji zespołów biorących udział w TKB.

Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską "Chudoba" koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później "Chudoba" reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W 2000 roku jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku "Chudoba" udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze.

"Chudoba" (słowo "chudoba" wywodzi się z języka prasłowiańskiego i oznacza skromny dobytek, mienie, gospodarstwo; występuje także jako określenie nędzy, biedy, biednych ludzi lub inwentarza żywego) to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, "Chudoba" dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Folk jest dla nich czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania przynosi dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Grają i śpiewają własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej - polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.

skład zespołu:
Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
Katarzyna Ryszewska - śpiew, przeszkadzajki
Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew, przeszkadzajki
Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew
Janusz Wawrzała - bębny wszelkiej maści, śpiew
Mirosław Mały - kontrabas, śpiew
 
muzycy współpracujący:
Barbara Ulatowska -  skrzypce
Tomasz Kłos - saksofon, klarnetStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)