Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

La Gomera PREMIERA

od: 04.06.2021 do: 10.06.2021

Ilustracja przedstawia plakat do filmu La Gomera. Na niej dwie główne postaci oraz tytuł filmupostaci

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania „La Gomera” kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu, by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale, której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.

„La Gomera” sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarzący się z serią „Ocean’s” - brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda, odsyłający do „Gildy” z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera - film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji - czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.

tytuł oryginalny: La Gomera
produkcja: Niemcy, Francja, Rumunia 2019
gatunek: komedia, kryminał
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 97 minut
reżyseria: Corneliu Porumboiu
scenariusz: Corneliu Porumboiu
zdjęcia: Tudor Mircea
obsada: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar, Antonio Buíl, Agustí Villaronga, Sabin Tambrea, István Teglas, Cristóbal Pinto, Sergiu Costache

Nagrody/Festiwale:

 • Nagrody Rumuńskiej Akademii Filmowej 2020
  - najlepszy film fabularny
  - najlepszy reżyser (Corneliu Porumboiu)
  - najlepszy scenariusz (
  Corneliu Porumboiu)
  - najlepsze zdjęcia (
  Tudor Mircea)
 • Seville European Film Festival 2019
  - najlepszy scenariusz
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2019
  - konkurs główny

4-10.06.2021

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 4 online 20 kwietnia 2021 roku został wydany kwietniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 25 maja 2021 roku . ...czytaj więcej...
maj 2021
  P W Ś C P S N
17 1 2
18 3 4 5 6 7 8 9
19 10 11 12 13 14 15 16
20 17 18 19 20 21 22 23
21 24 25 26 27 28 29 30
22 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)