Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Lilka, cud miłości

od: do:

26 października 2016 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się spektakl - w ramach projektu Kultura 50/50 i IV Tygla Teatralnego - oparty na wierszach, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - przygotowany w 70. rocznicę śmierci poetki i dla uczczenia 125. rocznicy jej urodzin, której twórczość nigdy nie przestała zachwycać, wzruszać i inspirować - w wykonaniu Pauliny Holtz, Krystyny Tkacz, Magdaleny Zawadzkiej, Joanny Żółkowskiej, pt. "Lilka, cud miłości".

Cztery aktorki, cztery odsłony życia, cztery wiersze.

"Lilka, cud miłości" to obrazki z życia kobiety, którą rządzi pragnienie miłości. A jeśli miłość, to najlepiej wielka i namiętna. Oczywiście zakończona ślubem - najlepiej na Wawelu, z biciem w dzwony i piękną suknią, z orszakiem wspaniałych gości. Ślub... a właściwe trzy śluby! Ale zawsze ze wspaniałym mężczyzną, który spełnić ma największe marzenia i pragnienia. Nie brakuje też w tym życiu i zdrad, i tęsknoty, i stawiania wróżb z kart i... wywoływania duchów. Szczypta ironii, oczywiście na temat mężczyzn, no i ta rodzina...

To spektakl o losach poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jej cudownym dzieciństwie na Kossakówce, miłościach, małżeństwach, rozczarowaniach mężczyznami i światem, zmaganiach twórczych, aż po udręczenie chorobą. Opowieść wybrzmiewa poprzez dzienniki, listy i wiersze, którą uzupełniają piosenki.

Waldemar Śmigasiewicz – autor scenariusza i reżyser w jednej osobie stworzył opowieść niezwykłą – wielowymiarową podróż w czasie, przestrzeni i w głąb osobowości i duszy kobiety. Podróż w czasie – bo uczestniczymy w historii Lilki od wczesnej młodości, a właściwie także dzieciństwa, aż do śmierci. Podróż w przestrzeni – jesteśmy w secesyjnym Krakowie i Wiedniu, i międzywojennym Zakopanem i Poznaniu, w wojennej Warszawie i Manchesterze. Podróżą najciekawszą jest ta w serce i świat wewnętrzny Lilki. Zarówno wtedy, kiedy przyglądamy się jej dojrzewaniu, rozwojowi uczuciowemu i intelektualnemu, niezachwianej wierze w siłę sztuki jak i rosnącemu rozczarowaniu światem i ludźmi. Zamysł scenarzysty i reżysera wspaniale realizują aktorki tworząc świetne, zapadające w pamięć kreacje. Dodatkowym atutem przedstawienia jest scenografia Tatiany Kwiatkowskiej i ekspresyjna, świeża muzyka Urszuli Borkowskiej. Podróż to naprawdę niezwykła.

tekst: na podstawie książki "Wojnę szatan spłodził" w opracowaniu Rafała Podrazy
scenariusz i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
muzyka: Urszula Borkowska
obsada: Paulina Holtz, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska
głos dziecka: Antonina Nowakowska
premiera: 14.10.2015
Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)