Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Objazdowa Etiuda&Anima 2015

od: do:

W dniach od 23 do 28 kwietnia 2016 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury zostały zaprezentowane, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Film - fabryka marzeń, etiudy studenckie z najlepszych szkół filmowych całego świata - fabuły, dokumenty i filmy animowane - profesjonalne, studenckie i niezależne - nagrodzone i wyróżnione podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, który odbywał się w Krakowie w listopadzie 2015 roku.

Objazdowa Etiuda&Anima 2015 to cztery niezwykłe seanse pełne różnorodnych emocji opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów z Meksyku, Szkocji, Libanu, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Izraela, Szwajcarii, Francji, Rosji oraz Kanady.23.04.2016
laureaci konkursu Etiuda, część I
(89 minut)

Grand Prix Festiwalu - Złoty Dinozaur
400 toreb, prod. Meksyk, reż. Fernanda Valadez, Centro de Capacitación Cinematográfica, 18 minut
Magdalena wyrusza na poszukiwanie swojego syna, który zaginął w drodze do granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Wyposażona tylko we własną wolę i wspomnienia, Magdalena wkracza na pełen przemocy i opustoszały teren, szlak migracyjny w Meksyku.

Srebrny Dinozaur
Historia przedmiotu
, prod. Wielka Brytania, reż. Carlota Castells Puig, Screen Academy Scotland, 10 minut
Opowieść o subiektywizmie i introspekcji ludzi. Film ukazuje konflikt między dwoma przyjaciółmi po zaginięciu pewnego przedmiotu oraz ich wysiłki, by go odnaleźć.

Brązowy Dinozaur
Pod sutannami
, prod. Liban, reż. Michel Zarazir, Academie Libanaise Des Beaux-Arts, 20 minut
Wizyta biskupa w libańskim, żeńskim klasztorze zmienia się w prawdziwy dreszczowiec. Hierarcha i zakonnice wkraczają nagle na pole minowe. Jego ekscelencja przypadkowo wchodzi na nierozbrojoną minę. Zaczyna się odliczanie... Czy uda się zapobiec eksplozji?

Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej - Centro de Capacitación Cinematográfica, Meksyk
P*dzio, prod. Meksyk, reż. Martin Bautista, 18 minut
Jest to opowieść o Arturo, historia o dojrzewaniu chłopca, który stara się odnaleźć i zaakceptować swoją tożsamość płciową. Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku Zacatecas w latach 90. tych i opowiada o stygmatyzacji społeczności homoseksualnej w czasie kryzysu związanego z HIV.

Lunatyk, prod. Meksyk, reż. Lenz Claure, 23 minuty
Zerwanie przynosi Simonowi nieco ulgi. W końcu jego matka jest daleko od jego ojczyma. Simon nie chce, by znów byli razem. Jednak to jeszcze nie koniec rodzinnych komplikacji.25.04.2016
laureaci konkursu Etiuda, część II
(85 minut)

Honorowe wyróżnienia
Śmierć i dziewczyna, prod. Izrael, Niemcy, reż. Yael Lotem, Tel Aviv University/Deutsche Film-und FernseHakademie Berlin, 30 minut
Krótko po II wojnie światowej w piwnicy w południowej Francji odnaleziono ponad 1000 obrazów. Autorką obrazów była młoda żydowska artystka Charlotte Salomon. Namalowała niespokojną historię swojego życia w unikalnym dziele zatytułowanym "Życie? Czy Teatr?" Film ujawnia historię kryjącą się za jej dziełem.   

Ślimaki, prod. Polska, reż. Grzegorz Szczepaniak, Wajda Studio, 30 minut
Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale podbijają też Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego "złotego" interesu dwóch przyjaciół - Andrzej i Konrad - postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako "Ślimaczany Król".

Tak umierasz, prod. Niemcy, reż. Manuel Vogel, Macromedia Hochschule für Medien und Kommunikation, 25 minut
Historia szpiegowska w stylu retro. Rok 1960, noc. Pociąg zmierza za Żelazną Kurtynę. Misja Sebastiana polega na eskortowaniu ważnego obrazu do Pragi. Wszystko się komplikuje. By ocalić własne życie i obraz, Sebastian musi pokonać własne lęki.27.04.2016
laureaci konkursu Etiuda, część III (79 minut)

Werdykt jury studenckiego
Onno nieświadomy
, prod. Holandia, reż. Viktor van der Valk, Netherlands Film Academy, 29 minut
Onno nie wie co robić i czuje się zagubiony. Ma wiele pytań i tylko odpowiedzi. Na domiar złego ma dziwne przeczucie. Przeczucie, które zna, ale którego nie rozumie. To uczucie, które przyszło do niego dużo wcześniej, więc nie pochodzi stąd. Zatem skąd?

Werdykt jury FICC
To, co dzielimy
, prod. Szwecja, reż. Jerry Carlsson, Akademin Valand, Göteborgs Universitet, 25 minut
Arboryści Samir i Sara zostają wynajęci do wycięcia zdrowego drzewa rosnącego na rodzinnym podwórku. Powód, dla którego rodzina chce usunąć drzewo, wydaje się z początku niejasny, jednak żona jest zdeterminowana, a mąż zachowuje się dość dziwnie. Oczywiste jest, że nie chcą o czymś mówić. Podczas wycinania drzewa Samir obserwuje podwórko i ludzi, których spotyka.

Nagroda publiczności
Debiut - Miłość
, prod. Polska, reż. Sylwia Rosak, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, 4 minuty
Chcesz ze mną chodzić?

Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu - wielki (nie)doceniony
Drugie życie, prod. Polska, reż. Eugeniusz Pankov, Szkoła Filmowa w Łodzi, 20 minut
Pewna kobieta z miłości do matki postanowiła zahibernować jej ciało. Wierzy, ze gdy nauka rozwinie się na tyle, by odmładzać ludzi, ona i jej ukochana mama będą mogły cieszyć się wiecznym szczęściem.28.04.2016
laureaci konkursu Anima
(71 minut)

Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky
Król Olch, prod. Szwajcaria, reż. Georges Schwizgebel, 6 minut
Ojciec jedzie z synem przez las. Choremu dziecku wydaje się, że widzi Króla Olch, który oczarowuje go i przeraża. Film na podstawie wiersza Król Olch Goethego oraz muzyki Schuberta i Liszta.

Srebrny Jabberwocky
Niebieski pokój
, prod. Polska, Francja, reż. Tomasz Siwiński, 15 minut
Bohater uwięziony jest w niebieskim pokoju. Przeżywa oniryczne, niepokojące wizje, stając oko w oko z własnymi lękami i wspomnieniami. Musi samotnie rozliczyć się ze swoją przeszłością. Tylko wtedy odzyska wolność.

Brązowy Jabberwocky
Bokus Mang
, prod. Rosja, reż. Sasha Svirsky, 10 minut
Dziwaczna historia o polowaniu na cudowną istotę Bokus Mang, która może i wie wszystko. Film stworzony do muzyki współczesnego holenderskiego kompozytora Maartena Alteny wykonywanej przez zespół Ensemble Klang, blisko granicy miedzy historią narracyjną, a pozbawioną narracji.

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej
Chcę rybę, prod. Wielka Brytania, reż. Yao Xiang, 7 minut
12-letnia dziewczynka nie chce jeść ryby, którą przyrządzają dla niej rodzice. Przypomina to wybór, którego wcześniej dokonała pomiędzy tym, co właściwe a posłuszeństwem.

Honorowe wyróżnienia
Umowa, prod. Wielka Brytani, reż. Ewa Smyk, 4 minuty
Krótka animacja poklatkowa o aranżowaniu małżeństw we wschodniej części Polski w latach 50. i 60. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. Umowa jest osobistą refleksją nad rodzinną pamięcią, a także przykładem odkrywczej podróży przez archiwa, podczas której autorka stara się przypomnieć osobiste przeżycia i wspomnienia związane z odnalezionymi przedmiotami.

4 min. 15 w wywoływaczu, prod. Kanada, reż. Moia Jobin-Paré, 4 minuty
Młoda kobieta i miejski krajobraz w interakcji. Wywoływanie obrazów i złożoności za pomocą ich wydrapywania i ponownego zszywania.

Życie z Hermanem H. Rottem, prod. Estonia, reż. Chintis Lundgren, 11 minut (oraz Nagroda publiczności)
Herman to szczur lubiący wypitkę, głośną zgrzytliwą muzykę i szachy. Nie dba o porządek, a im większy w jego mieszkaniu panuje rozgardiasz, tym lepiej dla jego samopoczucia. Pewnego dnia postanawia się do niego wprowadzić bardzo czysta kotka ze słabością do bałaganiarskich macho. Przynosi ze sobą odkurzacz, fortepian i, co gorsza, kolekcję płyt
z muzyką klasyczną.

Lunatyk, prod. Kanada, reż. Theodore Ushev, 4 minuty
Surrealistyczna podróż wśród kolorów i kształtów inspirowana wierszem "Śpiewak Cygańskich Romansów" Federica Garcíi Lorci. Wizualna poezja w rytmie fantastycznych snów i namiętnych nocy.

Werdykt jury studenckiego
Dokument, prod. Polska, reż. Marcin Podolec, 7 minut
Portret ojca, którego dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom.

Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu - wielki (nie)doceniony
Religatio, prod. Kanada, reż. Jaime Giraldo, 3 minuty
Istoty, które żyją na świecie, zwisając na linach, walczą, by nie spaść w roztaczającą się pod nimi otchłań.
Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)