Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Odbicia rzeczywistości

od: do:

W dniach od 27 marca do 15 kwietnia 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa Danuty Jęczmyk pt. "Odbicia rzeczywistości". Wystawa była prezentacją dyplomu Danuty Jęczmyk zrealizowanego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie pod kierunkiem prof. dr hab. Jagody Adamus.

Tytuł cyklu "Odbicia rzeczywistości" przywodzi na myśl pytanie o prawdę otaczającej nas rzeczywistości. To, co odbite, trwa tylko przez chwilę, jest enigmatyczne, niemalże nieuchwytne. Odbicia można interpretować w dwojaki sposób. Jako motyw wzięty z otaczającego świata i jako odbicie rzeczywistości w duszy.

Kanwą dla stworzenia poszczególnych kompozycji malarskich stały się fotografie ukazujące przelotne układy linii i barw stworzone przez zmieniające się światło i cień. Zarejestrowane odbicia są niepowtarzalne, jednostkowe. Są rzeczywistością istniejącą tylko przez chwilę, w danym miejscu i czasie. Rzeczywistość ta, odbita w duszy, została przełożona na język malarski.

Nie ma znaczenia co jest figurą, a co tłem, co znakiem, a co podłożem dla znaku. Płasko położone plamy sugerują fakt, iż obraz jest płaszczyzną pokrytą kolorami w odpowiednim porządku. Cała ta płaszczyzna ma być znakiem rzeczywistości autentycznej, obiektywnie istniejącej, czyli rzeczywistości duchowej, gdyż dzieło ma sens wtedy, kiedy mierzy się z prawdą. A prawdą jest to, czego doświadczamy w subiektywnym spotkaniu ze światem. Rzeczywistość odbita w duszy jest więc autentyczna.

Próbie ukazania prawdy o rzeczywistości posłużyły proste środki malarskie: płaszczyzny barwne i linie. Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka: od kompozycji niemalże achromatycznych, poprzez półchromaty aż do ukazania wszystkich barw widma. Kolory te są wyrazem uczuć towarzyszących doświadczeniu rzeczywistości oraz mogą budzić wciąż nowe emocje w duszy odbiorcy. Podział płaszczyzny wynika z podziałów, które chwilowo stworzyła natura, jednakże wyselekcjonowanych przeze mnie pod kątem kompozycyjnym. Kontrast, dysharmonia i harmonia barw, walorów, kierunków i wielkości płaszczyzn prowadzą wprost do ujawnienia tajemnicy świata będącego w zasięgu naszych zmysłów, jak i świata duchowego.

Niniejszy cykl stanowi więc próbę zmierzenia się z prawdą.

Danuta JęczmykWieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)