Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów

od: do:

24 listopada 2017 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się drugie - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie będące relacją Leszka Szczasnego z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku pt. "Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów".  

"Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów" to relacja z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku - w Omanie, który w przeciągu trzydziestu lat z zabiedzonego kraju stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Jego górzyste, pustynne i nadmorskie drogi - autor spotkania pokonywał tradycyjnie autostopem, nie mogąc nadziwić się omańskiej gościnności i szczerości. Badał stolicę - dostojny i nowoczesny Muscat, ale - przede wszystkim poznawał prowincję i mało uczęszczane zakątki - m.in. Sur, gdzie buduje się statki bez niepotrzebnych gwoździ, czy zagubiony starożytny Qalhat, w któym rozgrywa mecz ping-ponga. Odwiedza także - będące największą atrakcją tego kraju - tzw. wadi - górskie kaniony i będące źródłem jego bogactwa pola naftowe. Podróżnik nie pomija tematów społeczno-politycznych, więc przygląda się licznym mniejszościom w Omanie - Hindusom, Pakistańczykom i Bengalczykom oraz oświeconemu sułtanowi Al Qaboosowi dbającemu nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie.

Leszek Szczasny - rocznik 1975 - raciborzanin - z wykształcenia jest politologiem i filozofem (UJ) - z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Posiada mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc". Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę "Świat na wyciągnięcie ręki", której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. "Afrykański rytm".

www.leszekszczasny.plStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 8 online 24 sierpnia 2021 roku został wydany sierpniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 września 2021 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)