Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Podróże

od: do:

W dniach od 7 do 28 grudnia 2012 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa tkaniny unikatowej Barbary Nachajskiej-Brożek i ceramiki Agaty Surdziel pt. "Podróże".

Barbara Nachajska-Brożek - oświęcimianka - jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1968 roku w pracowni  prof. Antoniego Starczewskiego na Wydziale Tkactwa Artystycznego. W latach 1968-2002 uczyła przedmiotów artystycznych na Wydziale Tkactwa Artystycznego w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Swoje prace - gobelin klasyczny i tkaniny unikatowe wykonane techniką własną - prezentowała podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobyła wiele nagród, w tym I nagrodę na 3. Międzynarodowym Nadbałtyckim Biennale Miniatury Tkackiej na Darze Pomorza" w 1997 roku. Jej prace znajdują się, między innymi zbiorach Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze oraz Muzeum w Bielsku-Białej.

"Zawsze robię to, co najbardziej lubię. W dzieciństwie ciekawiło mnie z czego i jak zrobione są moje ubrania. Szybko nauczyłam się starych dobrych technik do wykonywania różnych przedmiotów dla moich potrzeb. W Liceum Sztuk Plastycznych rozwijały się moje zainteresowania w klasie tkactwa. Studia były szerokim wejściem w świat sztuki włókna. Ukończyłam Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni prof. Antoniego Starczewskiego. Profesor był otwarty na wszystkie pomysły, co pozwoliło mi zastosować "dzierganiny" w pracy dyplomowej. Owe dzierganiny wykraczając poza tradycyjne techniki i wychodzenie w przestrzeń, pozwalają na rozliczne eksperymenty z kompozycją i fakturą. Ten rodzaj mojej twórczości, zdaniem jurorów, "podnosi  dziewiarską technikę do rangi tkaniny artystycznej", a mnie pozwala czerpać radość i jest odskocznią w szarej codzienności". Barbara Nachajska-Brożek

Agata Surdziel - oświęcimianka - od kilku lat mieszka i pracuje w Niemczech. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku–Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Grafikii w pracowni Projektowania Opakowań. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kunstlerwege e. Staatliche Akademie der Bildenden Kunste Stuttgart (Niemcy) oraz Rządu Norweskiego w AHO Oslo School of Archiecture, Faculty of Industrial Design (Norwegia). Jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych. Od 1998 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa oddział w Łodzi. Pracowała jako asystent w Pracowni Ergonomii Przemysłowej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wykładowca w pracowni Projektowania Opakowań w Prywatnej Szkole Sztuk Pięknych i Projektowania w Łodzi oraz jako samodzielny projektant. Od 2005 roku jest projektantem opakowań w firmie Huhtamaki w Rosenberg w Niemczech.

"Ceramika fascynowała mnie od zawsze. Zadziwia mnie w niej proces przemiany plastycznej gliny w kruchą ceramikę. Gruda ziemi w rękach artysty może stać się obiektem pożądania lub podziwu. Prawdziwa magia. Dopiero cztery lata temu usiadłam przy kole garncarskim i wypróbowałam tę magię na własnych rękach. Poczułam się na właściwym miejscu. Tak jakbym już kiedyś to robiła. To było piękne uczucie. Trzy lata temu podczas moich podróży znalazłam we Francji miejsce dla mnie ogromnie ważne. U Andrei i Georga od trzech lat przez kilka dni w roku uczę się techniki potrzebnej do realizacji moich pomysłów, ładuję też moje akumulatory. Pomysłami, słońcem i uśmiechem  - tak potrzebnym mi w szare dni. Do dziś z moich prywatnych i służbowych podróży przywożę wspomnienia i inspiracje. W glinie staram się zatrzymać je na dłużej. Obiekty, które prezentuję Państwu na wystawie w Oświęcimskim Centrum Kultury to mój pierwszy dziennik z podróży. Na pewno nie ostatni, bo życie kołem się toczy jak glina na kole garncarskim. Z moich podróży wracać będę zawsze do rodzinnego domu w Oświęcimiu". Agata SurdzielWieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)