Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Romeo i Julia - retransmisja z Moskwy

od: do:

8 marca 2015 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu w dwóch aktach, z muzyką Sergieja Prokofiewa, z Teatru Bolszoj w Moskwie, pt. "Romeo i Julia".

To jedna z najbardziej znanych wersji arcydzieła Prokofiewa - klasyka XX wieku. Wielu choreografów sięgało i nadal sięga po historię Romea i Julii, ale tylko nieliczni pozostają w pamięci widzów i na afiszach teatrów na dłużej. Do takich dzieł należy „Romeo i Julia” Jurija Grigorowicza - długoletniego dyrektora artystycznego baletu Teatru Bolszoj. Choreograf stworzył ją jednak nie dla teatru w Moskwie, ale dla Opery Paryskiej w 1978 roku, a dopiero później przeniósł na deski Bolszoj. Monumentalna inscenizacja zachowująca niemal całość równie wielkiej partytury Prokofiewa, w sposób plakatowy, sięgający do najmocniejszych emocji i najsubtelniejszych wzruszeń odmalowuje tragizm miłości kochanków z Verony. Barwne korowody masek i sceny walk na szpady przenoszą widza w świat renesansowego miasta-państwa z jego waśniami między rodami, zabawą na placach i uliczkach. Na pierwszym planie pozostaje jednak delikatna krucha Julia i młodzieńczy Romeo oraz ich uczucie wyrażone bez słów w sztuce tańca.

Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy. Repertuar Baletu Teatru Bolszoj, zawiera zarówno arcydzieła klasyki baletowej, jak i produkcje nowoczesne.  
 
choreografia: Jurij Grigorowicz
libretto: Sergiej Prokofiew, Sergiej Radlov, Adrian Piotrovski na podstawie dramatu Williama Szekspira "Romeo i Julia"
muzyka: Sergiej Prokofiew
w rolach głównych: Aleksander Wołczkow (Romeo) i Anna Nikulina (Julia)
czas trwania: 140 minutStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)