Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu - Art Beats

od: do:

na plakacie widok bazyliki w rzymie

"Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu" jest fascynującym spacerem po czterech bazylikach papieskich Rzymu - św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore (św. Marii Większej) i Św. Pawła za Murami.

Monumentalna bazylika św. Piotra jest jednym z 25 miejsc na świecie najczęściej odwiedzanych przez turystów. Żaden z turystów nie ma jednak możliwości zajrzeć tam, gdzie mogły zaglądać kamery realizatorów filmu. Rozpoczynając od wczesnośredniowiecznych elementów budowli, na której zbudowano Bazylikę, poprzez prezentację bezcennych zabytków sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej dojdziemy do przebogatych barokowych wnętrz głównej nawy świątyni. W toku narracji pojawią się m.in. cytaty z dzienników francuskiego pisarza Henry'ego Stendhala, który na początku XIX wieku zwiedzał Włochy, a swoje uwagi odnotował w "Przechadzkach po Rzymie".

Podczas filmu zajrzymy do zwykle niedostępnych dla zwiedzających miejsc wewnątrz Watykanu. Obejrzymy ośmiokątne sale zakrystii i skarbca bazyliki, Kaplicę Sykstyńską i Bibliotekę Apostolską oraz salę Ducale (Książęcą) w Pałacu Apostolskim. Narratorzy opowiedzą o historii i ewolucji budowli z własnej perspektywy, nawiązując do zgromadzonych tam najsłynniejszych dzieł sztuki, żywotów i historii papieży oraz tworzących dla nich artystów – od Giotta do Bramantego, od Michała Anioła do Francesco Borrominiego, od Berniniego do Domenica Fontany, od Arnolfa di Cambio do Jacopa Torritiego.

Po kolejnych świątyniach i ich skarbach oprowadzą widzów eksperci. Antonio Paolucci - dyrektor Muzeów Watykańskich - poprowadzi przez bazylikę św. Piotra. Paolo Portoghesi - światowej sławy architekt - przedstawi pogłębioną analizę budynku św. Jana na Lateranie. Claudio Strinati - historyk sztuki - odkryje historię i legendy dotyczące Santa Maria Maggiore. Micol Forti - dyrektor Kolekcji Sztuki Współczesnej Muzeów Watykańskich - zaprezentuje bazylikę św. Pawła za Murami.

wersja językowa: napisy
czas trwania: 90 minut

z cyklu "Art Beats - wielka sztuka w kinie"

4.10.2021

opis niedostepny


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...
październik 2023
  P W Ś C P S N
39 1
40 2 3 4 5 6 7 8
41 9 10 11 12 13 14 15
42 16 17 18 19 20 21 22
43 23 24 25 26 27 28 29
44 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)