Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu 3D

od: do:

4 września 2017 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury został zaprezentowany, z cyklu "Art Beats - wielka sztuka Renesansu i Baroku", film dokumentalny w technologii 3D - będący wielowymiarowym spacerem po czterech bazylikach papieskich Rzymu - pt. "Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu".

Film jest fascynującym spacerem po czterech bazylikach papieskich Rzymu - św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore (św. Marii Większej) i Św. Pawła za Murami. Monumentalna bazylika św. Piotra jest jednym z 25 miejsc na świecie najczęściej odwiedzanych przez turystów. Żaden z turystów nie ma jednak możliwości zajrzeć tam, gdzie mogły zaglądać kamery realizatorów filmu. Rozpoczynając od wczesnośredniowiecznych elementów budowli, na której zbudowano Bazylikę, poprzez prezentację bezcennych zabytków sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej dojdziemy do przebogatych barokowych wnętrz głównej nawy świątyni. W toku narracji pojawią się m.in. cytaty z dzienników francuskiego pisarza Henry'ego Stendhala, który na początku XIX wieku zwiedzał Włochy, a swoje uwagi odnotował w "Przechadzkach po Rzymie".

Podczas filmu zajrzymy do zwykle niedostępnych dla zwiedzających miejsc wewnątrz Watykanu. Obejrzymy ośmiokątne sale zakrystii i skarbca bazyliki, Kaplicę Sykstyńską i Bibliotekę Apostolską oraz salę Ducale (Książęcą) w Pałacu Apostolskim. Narratorzy opowiedzą o historii i ewolucji budowli z własnej perspektywy, nawiązując do zgromadzonych tam najsłynniejszych dzieł sztuki, żywotów i historii papieży oraz tworzących dla nich artystów – od Giotta do Bramantego, od Michała Anioła do Francesco Borrominiego, od Berniniego do Domenica Fontany, od Arnolfa di Cambio do Jacopa Torritiego.

Po kolejnych świątyniach i ich skarbach oprowadzą widzów eksperci. Antonio Paolucci - dyrektor Muzeów Watykańskich - poprowadzi przez bazylikę św. Piotra. Paolo Portoghesi - światowej sławy architekt - przedstawi pogłębioną analizę budynku św. Jana na Lateranie. Claudio Strinati - historyk sztuki - odkryje historię i legendy dotyczące Santa Maria Maggiore. Micol Forti - dyrektor Kolekcji Sztuki Współczesnej Muzeów Watykańskich - zaprezentuje bazylikę św. Pawła za Murami.

system wyświetlania: cyfrowy 3D
wersja językowa: napisy
czas trwania: 90 minut"Art Beats – wielka sztuka Renesansu i Baroku" to cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki sztuki włoskiej - malarstwa, rzeźby i architektury.

opis niedostepny
opis niedostepny


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
grudzień 2022
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4
49 5 6 7 8 9 10 11
50 12 13 14 15 16 17 18
51 19 20 21 22 23 24 25
52 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)