Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

W poszukiwaniu Chopina

od: do:

21 lipca 2020 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury został zaprezentowany, z cyklu "Wielcy kompozytorzy", film dokumentalny - w 210. rocznicę urodzin kompozytora - pt. "W poszukiwaniu Chopina".

Phil Grabsky - autor popularnej serii "Wystawa na ekranie" - tropi tajemnice życia i twórczości Fryderyka Chopina w filmie z serii "W poszukiwaniu...". Inne poświęcone są Haydnowi, Mozartowi i Beethovenowi.

Mający polskie korzenie brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina - współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej. Grób kompozytora w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

Odpowiedzi na te pytania postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam, Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.

Film powstał równocześnie z nagraniem DVD wszystkich dzieł Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wykonaniu Nelsona Goernera, Kevina Kennera, Janusza Olejniczaka i Orkiestry XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena.

Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (NIFC), a jego istotna część została zrealizowana podczas koncertów organizowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Nieocenioną pomoc w realizacji i promocji filmu okazało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Polish Cultural Institute w Londynie.

Patronat: British Council Polska, TVP Kultura, RMF Classic

reżyseria: Phil Grabsky
wersja językowa: napisy
czas trwania: 115 minut
fot. Seventh Art Productionslogo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)