Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

W sieci dobra

od: do:

W dniach od 3 do 17 kwietnia 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa fotograficzna przedstawiająca mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pt. "W sieci dobra".

Osoby prezentowane na wystawie złożyły relacje, które zarejestrowano i dzięki nim powstał film dokumentalny "Auschwitz - w sieci dobra" zrealizowany przez Barbarę Daczyńską, Magdalenę Plewa-Ould i Jarosława Wilczaka. Premiera filmu odbyła się 8 kwietnia 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Pomoc więźniom możliwa była dzięki wielkiej ofiarności, współdziałaniu i solidarności wielu ludzi. Dorośli i dzieci zaangażowani byli w organizowanie zbiórek produktów żywnościowych, kartek na reglamentowane produkty i dostarczanie ich do miejsc pracy więźniów. Pomoc nie ograniczała się do pojedynczych przypadków ale istniała "Sieć dobra", która rozprzestrzeniała się na olbrzymią część terenu przyobozowego, gdzie pracowali więźniowie.

Działalność na rzecz więźniów wiązała się z dużym niebezpieczeństwem. Za pomoc groził obóz i śmierć. Odwagę tych ludzi, bez najmniejszej przesady, porównać można "do postawy walki na froncie". Osoby pomagające narażały nie tylko siebie ale również swoje rodziny. Fakt ten nie zniechęcał jednak do niesienia pomocy, która udzielana była w miejscach pracy więźniów, poza terenem obozu, i nie ograniczała się do ratowania ich przed głodem. Więźniowie otrzymywali pomoc w ucieczkach, pomoc medyczną, pomoc w przesyłaniu korespondencji, czy też umożliwienie spotkania z rodziną. Nie można podać dokładnej liczby uratowanych w ten sposób ludzi, ale można powiedzieć:

"Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat..."
(Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a)

Ludzie dobrej woli:
Eugeniusz Daczyński, Karol Jarnot, Mieczysław Jakuczek, Elżbieta Walus-Kiścińska, Władysława Jastrzębska, Stanisława Morończyk, Aleksandra Kołodziejczyk, Janina Paszek, Róża Sklorz, Stanisława Ziaja, Stefania Antos, Alojzy Klaja, ks. Aleksander Karkoszka, Włodzimierz Senkowski, Józef Pokrzyk, Elżbieta Malias, Wacław Długoborski, Zofia Janicka, Helena Świętek, Fryderyk Świętek, Genowefa Ledwoń, Helena Kłyczek, Tadeusz Sobolewicz


Wieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)