Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

XVII Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy

od: 24.06.2023 do: 24.06.2023

na plakacie collage ze zdjęć z filmów kina plenerowego
24 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 na parkingu obok Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się – tradycyjnie na powitanie lata i wakacji – plenerowa projekcja filmowa w ramach XVII Oświęcimskiego Kinowego Ogródka Plenerowego.

Na plenerowym ekranie pojawią się trzy filmy:

  • „Gwiazda Kopernika”
  • „Metropolis” – film niemy z muzyką na żywo
    w wykonaniu zespołu Czerwie
  • Sokół z masłem orzechowym

Zapewniamy miejsca do siedzenia, ale mile widziane również własne siedziska – by było jak najwygodniej.

Spotkajmy się w kinie plenerowym, by powitać razem lato i wakacje.

wstęp wolny
godz. 18:00

„Gwiazda Kopernika”
prod. Polska 2009, reż. Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski, 90 minut

2023 Rok Mikołaja Kopernika  
550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci


„Gwiazda Kopernika” to animowana opowieść, zrekonstruowana cyfrowo, dla dzieci i dorosłych o człowieku, który zatrzymał słońce i ruszył ziemię.

Mikołaj Kopernik był synem toruńskiego kupca, bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat w jego domu w Toruniu pojawia się niderlandzki astrolog Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec, by poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Gdy  dorasta rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się Paul van de Volder.

Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i inni profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego.

Młody Mikołaj poznaje tajniki nieba. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, odkrycie zrazu niepewne, ale po studiach we Włoszech nie pozostawiające żadnych wątpliwości. Zanim jednak to nastąpi w Rzymie młody Mikołaj po raz ostatni będzie musiał zmierzyć się ze swym antagonistą.

Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia, a to wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu.

godz. 19:30/19:45

„Metropolis” | film niemy
prod. Niemcy 1927, reż. Fritz Lang, 91 minut

„Metropolis” to niemy, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926 roku powstała głównie na potrzeby filmu.

Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie grupy – myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa) oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość.

Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył...

Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce (Mittler zwischen Hirn und Händen muss das Herz sein).

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę.

W 2001 roku odtworzony i zrekonstruowany cyfrowo film, w formie możliwie najbardziej zbliżonej do stanu z dnia swojej premiery, został wpisany na międzynarodową listę UNESCO „Memory of the World” / „Pamięć Świata”.


fot. D. Orwat

Filmowi będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez zespół Czerwie – polską formację prezentującą alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej – który stworzył własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem  instrumentów i wartości  muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków.

Zespół  skomponował muzykę do wielu niemych filmów – nie tylko do „Metropolis” – ale również m.in. do „Gabinetu doktora Caligari”, „Nosferatu”, „Brzdąca”, „Pana Tadeusza” oraz m.in. do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).

Zespół zagrał ponad 800 koncertów, występował na wielu festiwalach europejskich m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej), na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018). W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących na bogatym instrumentarium (perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory).
godz. 21:15/21:30

„Sokół z masłem orzechowym”
| napisy
prod. USA 2019, reż.  Tyler Nilson, Michael Schwartz, 93 minuty

„Sokół z masłem orzechowym” to pogodny i ciepły film o dojrzewaniu i przyjaźni oraz pokonywaniu życiowych trudności.

Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Ma już nawet specjalną ksywkę – Sokół z masłem orzechowym!

Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera – drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Razem wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.Wieści z Ratusza | 2.06 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
czerwiec 2023
  P W Ś C P S N
22 1 2 3 4
23 5 6 7 8 9 10 11
24 12 13 14 15 16 17 18
25 19 20 21 22 23 24 25
26 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)