Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Kraina miodu

od: do:

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą.

Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada.

Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

tytuł oryginalny: Honeyland
produkcja: Macedonia 2018
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 87 minut
reżyseria: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
scenariusz: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
zdjęcia: Fejmi Daut, Samir Ljuma
muzyka: Foltin
obsada: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam

Festiwal Filmowy w Sundance - główna nagroda
16. Millennium Docs Against Gravity - 4 nagrody


2 nominacje do Oscara
★Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy
★Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny


29.02-5.03.2020logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury wznowiło sprzedaż biletów na przeniesione wydarzenia zaplanowane od września oraz rozpoczęło sprzedaż biletów na wybrane powakacyjne wydarzenia premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim...czytaj więcej...

dzisiaj

sierpień 2021
  P W Ś C P S N
30 1
31 2 3 4 5 6 7 8
32 9 10 11 12 13 14 15
33 16 17 18 19 20 21 22
34 23 24 25 26 27 28 29
35 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)