Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

xABo. Ksiądz Boniecki

od: do:

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki” - filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik, a przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek.

Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku - bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

W dużej mierze - sfinansowany z publicznej zbiórki - „xABo: Ksiądz Boniecki” jest odpowiedzią na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość.

Mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć ks. Adam Boniecki jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi, wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą.

Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze - należy wybaczać.

Film nie jest laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego).

„xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa - pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą - człowieka, który łaknie kontaktu z innymi. Kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

produkcja: Polska 2020
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 73 minuty
reżyseria: Aleksandra Potoczek
scenariusz: Aleksandra Potoczek
zdjęcia: Adam Palenta, Szymon Jan Sinoff
muzyka: Hania Rani
bohater: ks. Adam Boniecki
występują: prof. Bogdan de Barbaro, s. Małgorzata Chmielewska

24-30.07.2020
fot. Grażyna MakaraStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

październik 2022
  P W Ś C P S N
39 1 2
40 3 4 5 6 7 8 9
41 10 11 12 13 14 15 16
42 17 18 19 20 21 22 23
43 24 25 26 27 28 29 30
44 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)