Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

20. Festiwal Kochać człowieka 2022

od: do:

zdjęcie zbiorowe laureatów i organizatora konkursu
W dniach od 27 do 29 stycznia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywał się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" pod patronatem "UNICA" - Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim.

Kochać człowieka to ... pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji.

By nie tylko "tu i teraz", ale "zawsze i wszędzie" ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.


Podczas festiwalu po raz kolejny odżyły na ekranie filmy krótkometrażowe, krótkie fabuły, reportaże, dokumentalne zapisy. Festiwalowe filmy zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują szczery uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają skrajne emocje.

Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie - życie godne, w kontekst przemian społecznych, politycznych, kulturowych. Są symbolem rzeczywistego czasu i prawdy, dążenia do poszukiwania świata pięknego i szczęśliwego.

Festiwalowe filmy próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem, naturą. Piękno przeciwstawione brzydocie i nienawiści. Są prawdziwe i piękne. Tłumaczą to, co jest najistotniejsze w życiu człowieka.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" jest od wielu lat okazją do przyjrzenia się miejscu, w którym przystanął człowiek...

Do udziału w festiwalu zostały nadesłane 143 filmy z 14 krajów (Austria, Australia, Belgia, Brazylia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irak, Izrael, Niemcy, Polska, Syria, Wenezuela, Włochy)

Jury w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Andrzej Celiński (reżyser, operator filmowy, aktor, dramaturg), Aleksander Dyl (operator filmowy), Andrzej Przeździecki (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, wiceprezydent UNICA), po obejrzeniu 67 filmów - zakwalifikowanych do konkursu - z 8 krajów  (Brazylia, Francja, Hiszpania, Irak, Izrael, Polska, Wenezuela, Włochy) - po analizie i dyskusji - działając zgodnie z regulaminem festiwalu - przyznało nagrody i
wyróżnienia:
 • Grand Prix - Kryształowe Serce

  za film "Poczekalnia"
  dla Aleksandry Folczak - Warszawa
 • I nagrodę - Złote Serce

  za film "Piach"
  dla Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej - Białystok   
 • dwie II nagrody - Srebrne Serce

  za film "Wizyta"
  dla Daniela Zagórskiego - Łódź
         za film "It is better there" ("To nie tak miało być")
        
dla Hasanain Alhani - Karbala | Irak
 • trzy III nagrody - Brązowe Serce

   za film "Rezydent"
   dla Jacka Adamczewskiego - Łódź
         za film "Stranec"
         dla Dawida Adamowskiego - Wrocław

         za film "Dead Sea" ("Morze martwe")
         dla Nahd Bashir - Maghar | Izrael 
 • cztery wyróżnienia
          za film "Druga strona"
         dla Jakuba Zalewskiego - Bydgoszcz

         
za film "Piwo dla dziadka"
         dla Jędrka Kocjana - Łódź

          za film "Nowa symfonia"
          dla Mateusza Żeglińskiego - Szczecin

          za film "To nie tak miało być"
          dla Miłosza Majdy - Olkusz
 • Specjalne wyróżnienie za najlepszy film o wartościach humanitarnych
           za film "Nie moja wina, ale moja kara"
           dla Sebastiana Juszczyka - Nysa
 • Medal UNICA dla filmu posługującego się nowymi formami ekspresji
           za film "Poczekalnia"
           dla Aleksandry Folczak - Warszawa
 • Honorowy Henryk - nagroda filmowców AKF "Chemik w Oświęcimiu
   
    
  za film "Piwo dla dziadka"
     dla Jędrka Kocjana - Łódź
Nagrody ufundował organizator festiwalu - Oświęcimskie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Oświęcim.

Festiwal został zainaugurowany koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Miasta Oświęcim pod dyrekcją Łukasza Jabconia.  

Festiwalowi towarzyszyła projekcja filmu "Kabaret śmierci" oraz spotkanie z jego reżyserem i scenarzystą Andrzejem Celińskim i operatorem filmowym Aleksandrem Dylem oraz wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Kochać człowieka", które odbyło się w 2021 roku.

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka 2022 galerialogo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)